Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROGALIK

2012
Paweł Ziemilski

Obraz polskiej prowincji i sposobu na spędzania czasu wolnego jej mieszkańców.

Wsie i miasteczka to przestrzenie, które niezwykle często penetrowali polscy dokumentaliści. W latach 60. ukształtowała się poetyka łącząca elementy liryczne z naturalistycznymi obrazami relacji człowieka z naturą. Reprezentuje ją arcydzieło Władysława Ślesickiego Rodzina człowiecza. Tematyka i estetyka dokumentów realizowanych na wsi zmieniła się gwałtownie w latach 90., gdy powstała gorąco dyskutowana, drapieżna Arizona Ewy Borzęckiej. Szkolna etiuda Pawła Ziemilskiego sytuuje się pomiędzy tymi tendencjami, w żadną z nich nie pisując się jednoznacznie.

Kamera prowadzona przez Macieja Twardowskiego jest w bezustannym ruchu. Zbliża się do wsi, by w finale ją opuścić. Jest inwazyjna, ponieważ bada rejestrowany przez siebie fragment rzeczywistości. Zasadniczą część etiudy stanowią wolne najazdy ukazujące mieszkańców wsi przy wykonywaniu różnych czynności. Ziemilski dokumentuje codzienność - czas wolny swoich bohaterów. Dzieci się bawią. Młody DJ miksuje muzykę. Ktoś wyrąbuje drzewo, ktoś parzy herbatę, gra na komputerze, czyta książkę, ogląda telewizję, patrzy przez okno paląc papierosa. Niektórzy żyją samotnie, inni wśród dzieci i wnuków. Nikt się nie uśmiecha. Nikt nie mówi do kamery, choć czasami w nią spogląda. Mikrofon zapisuje dobiegające zza kadru strzępy rozmów, dźwięki z telewizora czy fragmenty muzyki. Bohaterowie Ziemilskiego milczą. Spędzają czas obok siebie - skupieni na przekazie telewizyjnym, na ekranie komputera, w słuchawkach.

Kiedy w roku 1967 Marek Piwowski otrzymał zlecenie, by zrealizować film o tym, co robi młodzież w sobotę popołudniu w twoim kraju, udał się do Kętrzyna - niewielkiego miasta w północno-wschodniej Polsce. Połączył klasyczną obserwację z bliską kinu fabularnemu inscenizacją, tworząc w Pożar, pożar! Coś nareszcie dzieje się groteskowy obraz życia na prowincji czasów PRL-u, wydobywając absurd ówczesnej rzeczywistości. Rogalik nie ma w sobie groteski czy ironii. Deformacja przestrzeni, wynikająca ze sposobu pracy kamery, to jedyny komentarz. Powstaje przygnębiający portret współczesnego człowieka i rozpadu międzyludzkich relacji. Temat ten Ziemlski będzie kontynuował w swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym In Touch. Da w nim widzowi nadzieję, ukazując niegasnącą potrzebę bliskości pomiędzy bohaterami mimo dzielących ich tysięcy kilometrów.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.