Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WSTĘGA MÖBIUSA

1988
Łukasz Karwowski

Mężczyzna od wielu dni podróżuje pustym pociągiem. Przemierza wagony, usiłując znaleźć wyjście. Wszystkie drzwi i okna okazują się jednak zamknięte. W końcu trafia ponownie do przedziału, który oznaczył napisem "Początek". Tym razem słowo zapisane jest wspak.

W nominowanej do studenckiego Oskara etiudzie szkolnej Łukasz Karwowski nie tyle opowiada historię, co przedstawia stan bohatera. Tematem filmu jest doświadczenie wewnętrzne - lęku zagubienia i zamknięcia. Podlegająca metamorfozom przestrzeń stanowi odbicie duchowego świata bohatera. Mężczyzna znajduje się w pułapce - pustym pociągu przypominającym labirynt. Próbuje uporządkować otaczającą go rzeczywistość: "Dopiero po wielu dniach wędrówki wpadłem na pomysł, aby liczyć wagony. Pierwszy wagon oznaczyłem napisem "Początek"." Próba ta z góry skazana jest jednak na porażkę. Pierwszym jej sygnałem jest spojrzenie w lustro. Lustro podwaja, odwraca, myli kierunki. Powoduje dezorientację, a jednocześnie rozpoznanie się w nim stanowi początek kształtowania podmiotowości. Rozeznanie w przestrzeni utrudnia również światło. Raz wagon pogrążony jest w niemal całkowitych ciemnościach, by za chwilę utonąć w białym blasku. Pod kołyszącą się żarówką twarz mężczyzny pojawia się i znika. Świat przedstawiony kreowany jest przez Łukasza Karwowskiego i Pawła Edelmana, autora zdjęć, przy pomocy światła i cienia, zbliżeń i ujęć subiektywnych. Wagon osobowy zmienia się w towarowy, a po chwili znów w osobowy. Korytarze zalewa woda, a następnie pożerają je płomienie. Wyzwolenie - wychylenie ciała przez drzwi pędzącego pociągu - okazuje się jedynie złudzeniem. Bohater co chwilę zapada w sen lub letarg. Nie sposób odróżnić snu od jawy. A może wszystko jest snem...

"Uważa się, że wstęga Möbiusa pokazuje - pisze Seweryn Kuśmierczyk we wstępie do analizy Pętli Wojciecha Jerzego Hasa - iż sfera fizyczna i niefizyczna mogą być wzajemnie się przenikającymi i nierozerwalnymi aspektami tej samej rzeczywistości. Ta rzeczywistość, której złożoności człowieka nie jest w stanie do końca uchwycić może przyjmować właściwości organiczne lub duchowe." ("Kwartalnik Filmowy" 2000, nr 29-20). Wstęga Möbiusa zrealizowana pod opieką artystyczną Wojciecha J. Hasa i Jerzego Wójcika powstała ponad trzydzieści lat po Pętli. Filmy te dzieli bardzo wiele (metraż, stosunek do intrygi i psychologii postaci), łączy filozofia przestrzeni, która nie zostaje potraktowana w sposób realistyczny, choć jest namacalna i konkretna. Bohater Karwowskiego, jak hasowski Kuba, znajduje się w pętli czasoprzestrzeni, z której nie ma wyjścia.

Katarzyna Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.