Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RADEK

2006
Magnus von Horn

Pierwsza scena filmu: młody chłopak ogląda kartkę z życzeniami, którą mama przysłała mu z Niemiec do więzienia w Polsce. Życzy mu szybkiego wyjścia i szczęścia, którego nie ma. Radek odsiaduje wyrok za kradzież, choć nie czuje się złodziejem. Gdy opuszcza więzienie, usiłuje zapanować nad agresją, ale konfrontacja z rzeczywistością mu tego nie ułatwia. W rodzinnym domu, który ojciec zmienił w melinę, brakuje wszystkiego: pusta lodówka, kradziony prąd, nielegalny dostęp do telewizji, odcięta woda.

Pełną wulgaryzmów i alkoholu opowieść o chłopaku z nizin społecznych, Magnus von Horn zmienia w historię o potrzebie bliskości. W kolejnych scenach przysłuchujemy się rozmowie Radka z pijanym ojcem, widzimy go w łóżku z dziewczyną, na zakupach w markecie. Przyczyna trudności w budowaniu relacji tkwi w ludziach otaczających bohatera, ale i w samym Radku - porywczym i wybuchowym. Ukrywa się przed kamerą i przed światem za podwójną gardą wulgarności i niechęci. Chwilami pozwala jednak zbliżyć się do siebie. Chce pokazać swój świat, zaprasza do niego ekipę, a za nią widza. Pilna obserwacja codzienności zdradza inne oblicze bohatera, który na moment zamyśla się, gdy czyta, że chłopak, którego zamierzał pobić, jest sierotą. Przez chwilę okazuje czułość swej dziewczynie, choć już za kilka minut jest wobec niej agresywny. Radek czuje się źle we własnej skórze, zdaje sobie sprawę, że większość zachowań to po prostu zgrywa. W przedostatniej scenie filmu siedzi obok terrarium z chomikiem i wyznaje, że jest miękki jak to zwierzę, że ono jest jednak lepiej niż on przystosowane do życia, w ostatniej - stojąc na ulicy zapala zapałki, smutno patrzy wprost w obiektyw. W jego spojrzeniu nie ma niczego buńczucznego, wyzywającego.

Jego świat to szarość, dlatego opisany zostaje poprzez czarno-białe obrazy. Kamera koncentruje się na nim, ale nie jest nachalna. Jest blisko bohatera, choć nie zawsze skupia się na jego twarzy. Przygląda się dyskretnie, nie zwraca na siebie uwagi Radka, jego kolegów, dziewczyny, ojca. Unika ingerencji w rzeczywistość. Nie jest jednak bezosobowa. Chłopak zwraca się kilkakrotnie wprost do reżysera, kiedy chce powiedzieć o sobie coś ważnego, kiedy chce coś pokazać.

Przemoc i agresja staną się głównym motywem późniejszych filmów von Horna: szkolnych etiud fabularnych Echo (2008) i Bez śniegu (2011) oraz pełnometrażowego debiutu Intruz (2015). Radek to etiuda dokumentalna zrealizowana przez Magnusa von Horna na I roku studiów pod opieką Grażyny Kędzielawskiej, końcowy efekt ćwiczeń dokumentalnych, które prowadzą do stworzenia portretu. "Dokument umożliwia spotkanie z drugim człowiekiem i jego światem. Człowiek jest wpisany w rzeczywistość, w konkretną sytuację, żyje w określonych relacjach z innymi ludźmi. (…) Film dokumentalny jest jak lustro, w którym poznając innych i ich sprawy możemy spojrzeć na siebie i odnieść je do własnego życia, czyli poznać siebie poprzez poznanie innych" - pisze Kędzielawska (G. Kędzielawska, Przewodnik dokumentalisty. Podstawy warsztatu. Skrypt, Łódź 2012, s. 76).

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.