Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FILM, ŻE MUCHA NIE SIADA

2004
Michał Poniedzielski

Miniaturę Michała Poniedzielskiego otwiera motto zaczerpnięte z filmu Marka Piwowskiego Rejs: "Więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być... tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było... tylko aplauz i zaakceptowanie (…)." Zadaniu wzbudzenia powszechnego zachwytu i zamknięcia ust krytykom stara się sprostać... mucha. Przez dziurkę od klucza wlatuje do mieszkania, brawurowo pokonuje kolejne przeszkody, wykręca śruby i gwałtownie pikuje. Podziwiają ją inne muchy, które zasiadły na talerzach z jedzeniem. Oklaskują, wzdychają z podziwem. Gdy mucha przelatuje nad kuchenkę gazową, płomień palnika zwęgla jej skrzydła. Musza publiczność natychmiast wraca do powolnego objadania resztek jedzenia, a niedoszła bohaterka przysiada na kuchennym blacie i zaczyna narzekać na swój los.

Świat przedstawiony filmu naszkicowany jest "ołówkową", rozedrganą kreską. Drzwi to zaledwie zarys futryny na białym tle, jedzenie to ciemna materia na talerzu. Poruszająca się w trójwymiarowej przestrzeni mucha ukazana została jednak z dbałością o detal. Ona jest bowiem najważniejsza i najzabawniejsza. Etiuda Poniedzielskiego jest klasycznym żartem filmowym, jednym z wielu gatunków filmu krótkometrażowego. Kompozycja filmów tego typu jest zwykle dwudzielna: część pierwszą stanowi "budowanie komediowego suspensu", część drugą - wyrazista pointa. "Konstrukcja filmowego żartu kumuluje w sobie zawsze pewien paradoks, rozbudowuje związane z nim poczucie dysharmonii, doprowadza napięcie naszego oczekiwania do skrajności i wówczas dopiero wyjawia ukrytą pointę. Istota działania tej ostatniej polega na jej nieprzewidywalności." (M. Hendrykowski, Sztuka krótkiego metrażu, Poznań 1998, s. 70).

Poniedzielski rozpoczyna grę z widzem, która jest konstytutywnym elementem gatunku, już w tytule, w którym wykorzystuje związek frazeologiczny sugerujący, że film, który zaraz zobaczymy, jest bez zarzutu ("że mucha nie siada"). Jednocześnie odsyła do dosłownego znaczenia słów: film o szalonej musze, która nie siada. Bohaterka lata w takt słynnego Lotu trzmiela z napisanej na początku XX wieku opery Nikołaja Rimskiego Korsakowa Bajka o carze Sałtanie. Znany utwór muzyki klasycznej zestawiony zostaje z pozornym brakiem powagi tematu. Charakter muzyki Korsakowa jest dodatkowym źródłem komizmu. Po momencie kulminacyjnym, gdy mucha przelatuje nad gazówką, następuje zaskakująca pointa. Muszy kamikadze zaczyna swój monolog malkontenta, usiany wulgaryzmami wyrażającymi rezygnację: "Ale się, kurwa, nalatałam. Tak jest, kurwa, zawsze." Mucha mówi jeszcze, gdy pojawiają się plansze z napisami. Jej wypowiedź jest nieskładna, emocjonalna, potoczna. Narzeka na świat, na swojego pecha i na tych, co przed chwilą ją oglądali, a teraz odwrócili do niej plecami i skrzydełkami. Poniedzielski wyśmiewa bufonadę i popisy, ale i tych, którzy je podziwiają, choć w każdej chwili skłonni są zapomnieć o niedawnym bohaterze. Publiczność jest kapryśna i pozbawiona współczucia.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.