Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POTWORIOZA

2012
Michał Makowski

Historia szalonego naukowca i stworzonego przez niego potwora.

Czym jest potworioza? Tytułowy neologizmem utworzono na wzór takich słów jak skolioza, lordoza czy skifoza oznaczających różne postaci skrzywienia kręgosłupa lub skleroza, czyli zaburzenie pamięci. "Potworiozę" można by więc zapewne definiować jako "skrzywienie" potwora, poważną jego dysfunkcję lub aberrację. Oznaczać może również chorobliwe dążenie do czegoś, fiksację na jakimś punkcie.

Idée fixe głównego bohatera filmu - szalonego naukowca - to stworzenie doskonałego monstrum. Okazuje się jednak, że każda kolejna próba kończy się fiaskiem. Najpierw ze skomplikowanej machiny wyłania się różowy pudelek. Naukowiec uznaje rezultat za porażkę i niczym Sweeney Todd, demoniczny golibroda z Fleet Street, przerabia pieska na kiełbaski. Najwyraźniej wcześniejsze jego eksperymenty kończyły się podobnie, skoro jego lodówkę wypełniają wędliny. W końcu zwariowany uczony znajduje w gazecie przepis na potwora idealnego. Udaje mu się sporządzić monstrum, które w ciemnościach nocy jest przerażające, ale w dzień okazuje się słodkim, ale ogromnym stworzeniem. W domu zaczyna pełnić funkcje psa - towarzysza samotności bohatera i stróża. Gdy którejś nocy dojdzie do włamania, potwór przerazi przestępcę i doprowadzi go do utraty przytomności, nim stanie się coś złego.

Potworioza to oczywiście filmowa forma żartu. Michał Makowski, podobnie jak Tim Burton, pełnymi garściami czerpie z kina gatunków. Potworioza to przecież również groza, którą wywołuje horror. Ta konwencja gatunkowa stanowi najważniejszy punkt odniesienia. Niczym w klasycznych realizacjach w Potworiozie pojawia się dom na odludziu, do którego drogę wskazuje znak z napisem "Evil Scientist". W pierwszych ujęciach panuje mroczna noc, rozpętuje się burza. Muzyka buduje dodatkowe napięcie. Jest też w Potworiozie niemal archetypiczna postać dla wspomnianego gatunku, przywodząca na myśl Frankensteina. Groza szybko zostaje jednak przełamana. Potwór przestaje być straszny, a staje się łagodny i zabawny.

Potworioza to jednak nie tylko żart. Pod jego powierzchnią kryje się myśl dotycząca ludzkiej natury - przekonanie, że człowiek w gruncie rzeczy jest dobry i dąży ku dobru.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.