Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROOMSERVICE

2004
Emil Graffman

Młody kelner, pracownik dużego i ekskluzywnego hotelu, planuje spędzić wieczór sylwestrowy ze swoją dziewczyną i jej rodzicami. Zamierza oświadczyć się o jej rękę. Zmuszony jest jednak do obsługi dyrektora i jego małżonki, którzy zostają na Sylwestra w jednym z hotelowych apartamentów.

Roomservice to subtelna opowieść o zależnościach i kosztach, jakie pociąga za sobą spełnienie marzeń. Akcja rozgrywa się w jeden wieczór, w jednym miejscu. Przestrzeń hotelowa i panujące pomiędzy pracownikami relacje przywodzą na myśl Zaklęte rewiry Janusza Majewskiego, choć oczywiście przedstawiona w etiudzie sytuacja nie jest tak złożona, a psychologia postaci tak pogłębiona. W hotelu obowiązuje jednak równie sztywna hierarchia. Na jej szczycie znajduje się dyrektor (Jan Frycz), nieco niżej kierownik sali (Aleksander Bednarz), jeszcze niżej kelner zatrudniony w Złotej Sali (Paweł Królikowski), następnie kelner obsługujący pokoje (główny bohater, Marcin), pracownicy kuchni itd. Pozycja oznacza nie tylko większy zakres praw, odmienność języka, lecz także przejawia się w stroju - kelner ze Złotej Sali nosi bordowy uniform z marynarką, podczas gdy Marcin ma tylko kamizelkę. Oczywiście marynarka, praca w bardziej prestiżowej części hotelu to marzenie młodego kelnera. Na początku opowieści Graffmana Marcin zdaje sobie sprawę, że by osiągnąć tę pozycję potrzeba czasu. Pod koniec jednak stawia na możliwość wykorzystania sytuacji i chwilowego przejawu dobrej woli szefa.

Motorem narracji i dramaturgicznego napięcia jest wewnętrzny konflikt młodego kelnera: zostać na prośbę dyrektora w hotelu po godzinach czy zgodnie z grafikiem opuścić pracę i spotkać się z dziewczyną. Oczywiście starszy kolega i kierownik sali służą radą młodzieńcowi. Szef nie zmusza, ale też trudno mu odmówić. Chłopak nie wie, że decyzja o zostaniu w pracy będzie miała nieprzyjemne konsekwencje - zostanie uwikłany w małżeński konflikt pary w średnim wieku. Spotka go jednak także nagroda - uzyska awans, ale czy jego dziewczyna kiedykolwiek jeszcze się do niego odezwie, czy starsi pracownicy zaakceptują go na nowym stanowisku, o które nie jeden z nich walczyć musiał latami? Graffman oczywiście nie daje odpowiedzi na te pytania, ale skłania widza do ich formułowania.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.