Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

38,5

2010
Grzegorz Dębowski

"Jestem zawodnikiem Rudzkiego Klubu Sportowego w Łodzi, a boks trenuję od 13 roku życia - opowiada Mariusz Koch. - Nigdy nie myślałem, że zostanę bokserem. Jednak w gimnazjum nauczyciel WF-u namówił mnie i dziś jest moim trenerem. Moja kariera szybko zaczęła rozkwitać. Pierwszy medal zdobyłem po 3 tygodniach trenowania, niedługo po tym nagrano o mnie film. Teraz boks to moja pasja, poświęciłem temu bardzo dużo czasu i nie zamierzam zaprzestać. Nie wyobrażam sobie życia bez boksu" [D. Kuczmera, Mariusz Koch szuka sponsora. Kto pomoże młodemu bokserowi?, www.dzienniklodzki.pl, dostęp: listopad 2013]. Wspomniany w cytacie film to szkolna etiuda dokumentalna Grzegorza Dębowskiego 38,5. Tyle kilogramów ważył w trakcie realizacji jej główny bohater, Mariusz.

Parafrazując literacką klasykę, tytuł filmu można by uzupełnić słowami: portret sportowca w młodym wieku. Na tyle młodym, że rano trzeba biec do szkoły, tam rozwiązać zadanie tekstowe, a potem zapozować z klasą do zdjęcia. Ale "prawdziwy" świat Mariusza znajduje się gdzie indziej - deklaracja wyjaśnia rzecz klarownie: "nie wyobrażam sobie życia bez boksu". Ma to, rzecz jasna, swe konsekwencje ekranowe, nie tak trudne zresztą do przewidzenia: są więc ujęcia z treningów i samotnych biegów kondycyjnych, są ujęcia z obowiązkowych kontroli lekarskich, są wreszcie ujęcia z samej walki, z przejęciem obserwowanej między innymi przez mamę i babcię bohatera. Jest więc chyba wszystko, co w dokumencie o nastoletnim sportowcu być powinno, a przecież trudno pozbyć się wrażenia, że 38,5 konsekwentnie od sztampowego odbijania rzeczywistości (i opowiadania o niej) ucieka.

Dla przykładu - na ekranie przeplatają się samotny bieg Mariusza i okładanie przez niego bokserskiego worka; dźwiękowo - zamiast przyspieszonego oddechu, zmontowane fragmenty wypowiedzi trenera, matki, nauczycielki i babci. Świetny zabieg, bo uruchamia co najmniej trzy pola odczytania. Po pierwsze, wchodzimy do głowy bohatera i przysłuchujemy się odtwarzanym w niej strzępom przeszłości. Po drugie, między głosami dochodzi czasami do zaskakującej interakcji (trener: "przyłożyć się do szybkości…"; matka: "jeśli dowiem się dzisiaj, że spóźniłeś się do szkoły (…); trener: "…bo szybkości każdemu z was brakuje"). Po trzecie, obraz sugeruje, iż wracające echem słowa (przynajmniej te pochodzące z ust nauczyciela boksu) nie pozostają bez odpowiedzi - czy nie ujawnia się w tym silny charakter bohatera? Kilka razy jego poważna twarz zwrócona jest bezpośrednio w kierunku obiektywu kamery; często słychać też wtedy "pstryk" robionego zdjęcia. Coś jakby przeczucie, że te nieśmiałe jeszcze sesje fotograficzne mogą mieć swój ciąg dalszy w przyszłości. Jakkolwiek jednak potoczy się kariera Mariusza, o działające na wyobraźnię udokumentowanie jej rozbiegu martwić się już nie trzeba.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.