Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PĘTLA

2006
Maciej Majchrzak

Trudne do geograficznej identyfikacji kamieniste pustkowie, z nieba leje się żar, krajobraz naświetlają bezlitosne promienie słońca. Upał mocno daje się we znaki kierowcy czarnego bmw: młody, elegancki mężczyzna (w tej roli Olin Gutowski) wygląda na bardzo słabego. Czy to zmęczenie długą jazdą, czy może jakaś mniej oczywista przyczyna każe mu walczyć z opadającymi powiekami - nie sposób rozsądzić. Intrygująco brzmią dźwięki harmonijki ustnej: czyżby wprowadzenie do "westernowego" ciągu dalszego? Coś w tym przypuszczeniu na temat Pętli Macieja Majchrzaka jest.

Akcja zaczyna biec dwutorowo. Z jednej strony dynamiczne ujęcia samochodu pędzącego w stronę kamiennej sterty, z drugiej - bardziej ustabilizowane obrazy zdezelowanej stacji benzynowej i jej dwójki "mieszkańców". On (grany przez Mirosława Zbrojewicza) to sprawiający dość odpychające wrażenie osiłek, trenujący golfowe uderzenia na pustych puszkach; ona (rola Joanny Pokojskiej) opala się w bikini i tylko podrzuca swemu towarzyszowi opakowania po opróżnionych napojach. Oczywiście, w pewnym momencie oba wątki się ze sobą schodzą - i od razu rośnie napięcie.

Jak na (zrealizowane pod opieką Jerzego Wójcika i Witolda Sobocińskiego) ćwiczenie operatorskie przystało, Pętla buduje swój klimat przede wszystkim na obrazie (w etiudzie, warto dodać, nie pada ani jedno słowo). Stąd choćby to wyczulenie na detal (na przykład: patrząc oczami przybysza, po zbliżeniu na kuszące usta bohaterki, kamera przez moment koncentruje się na jej wisiorku z małym skorpionem), stąd świetne dynamizowanie ruchu w scenie w garażu, kiedy kobieta decyduje się uciec od swego brutalnego partnera, co ostatecznie - przy współudziale przybysza - jej się udaje. Wszystko to, rzec można, w zgodzie z sugerowaną już konwencją: "W całej tradycji westernu kobiety zawsze sytuowały się po stronie Dobra. Kobieta nie mogła być zbrodniarką, nawet prostytutka dostępowała oczyszczenia przez miłość, w najgorszym przypadku przez śmierć" [J. Ostaszewski, Konteksty westernu, w: Kino gatunków, pod red. A. Helman, Kraków 1991, s. 79]. Ostatecznie, Pętla nasyca ową konwencję nietypowym dla niej rozwiązaniem fabularnym: "zapętlony" czas przenosi widza na sam początek historii. Na jej identyczny rozwój nie pozwala jednak (skąd ta intuicja? - "z przyszłości"?) osiłek ze stacji benzynowej - huk po wystrzelonym przez niego pocisku przebudza zaspanego kierowcę i pozwala mu minąć kamienną przeszkodę. Po chwili auto tylko przemyka obok zardzewiałych dystrybutorów paliwa, zostawiając za sobą chmurę kurzu. Nic się nie wydarzy.

Pętlę - słusznie - kilka razy nagradzano (między innymi na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film" [2006] i Festiwalu Filmów Studenckich Łódzkiej Szkoły Filmowej "Łodzią po Wiśle" [2006]). Słusznie, bo to przemyślana (zdjęciowo-fabularnie) i pomysłowa etiuda.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.