Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAŁASZNIKOW

1985
Władysław Pasikowski

Do nieruchomo stojącej kamery zbliża się nieco wyboistą drogą ciężarówka. Im jest bliżej, tym bardziej złowrogo brzmi muzyczne tło. Nagle staje się ono dźwiękową ilustracją serii ujęć, które z powodzeniem mogłyby pochodzić z instruktażowego dokumentu na temat użytkowania tytułowej broni. Żołnierz składa karabin, montuje bagnet, którym za moment przecina w pokazowym ruchu powietrze, nie zapomina też o utrzymaniu sprzętu w czystości. Muzyka milknie, gdy kałasznikow uzupełniony zostaje o magazynek z amunicją - słychać tylko "chrzęst" dopasowujących się elementów. Już w tym momencie trudno nie odnieść wrażenia, że szkolna (od razu dodajmy - bardzo udana) etiuda Władysława Pasikowskiego (powstała pod opieką dokumentalistów: Stanisława Grabowskiego i Władysława Wasilewskiego) podszyta jest pewną dozą niepokoju. Duża w tym rola dźwięku - gdy kamera (w rękach Jacka Jakuba Marczewskiego) przenosi się do koszar, z początku słychać tylko stukot wojskowych butów na kamiennej posadzce (to samo w czasie zbiórki na korytarzu - znamienne, że zupełnie wyciszony został głos wzywającego na nią starszego kaprala). Łagodniejszy nastrój zdaje się przynosić ze sobą scena w stołówce (mimo świetnie wypatrzonej maszyny do krojenia chleba - w kontekście tematyki etiudy, nawet niewinny sprzęt kuchenny przypominać zaczyna element militarnego wyposażenia). Spokój jest chwilowy: krótko po ostro brzmiącym dzwonku, wracają zarówno obrazy kałasznikowa (trafia do rąk żołnierzy), jak i dźwięk maszerującego wojska. Kierunek - poligon. Tam broń ma okazję wypalić, przy czym celem są nieruchome "niby-sylwetki", ponuro wystające z wysokiej trawy, z umownie zaznaczonym konturem twarzy. I jeszcze ostatnie, mistrzowskie ujęcie: na początku to tylko pusty poligon, z majaczącym na bardzo dalekim planie blokowiskiem. Nagle jednak w kadrze pojawiają się równo maszerujący żołnierze, przez ramię przewieszona "ręczna broń automatyczna kalibru 7,62 mm" (to - za Słownikiem Języka Polskiego - definicja tytułowego karabinu, skonstruowanego po II wojnie światowej przez Michaiła Kałasznikowa), w ścieżce dźwiękowej coraz głośniej niesie się ów wspominany już stukot ciężkiego obuwia. Dokąd idzie Ludowe Wojsko Polskie? Kończy manewry i wraca do koszar? A może, strach pomyśleć, kompas ustawiony został na dalekie osiedle? W połowie lat osiemdziesiątych, gdy bez wątpienia ciągle żywa pozostawała pamięć o stanie wojennym, prowokowanie tego rodzaju pytań nabierać musiało szczególnego charakteru. Szczególnie dramatycznego.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman