Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ

1958
Roman Polański

Dwóch młodych mężczyzn - jeden wysoki, brodaty i łysiejący (Henryk Kluba), drugi niższy, o trochę już pomarszczonej twarzy (Jakub Goldberg) - wychodzi z morza. Trudno jednak podejrzewać zwykłą kąpiel, bo panowie targają ze sobą: drewnianą szafę z lustrem. I tak zaczyna się ich wędrówka po nadmorskim mieście. Ze swym bagażem nie mieszczą się w hotelu, tramwaju ani kawiarni (nikt zresztą ich tam nie chce). Deprymuje on też zagadniętą dziewczynę - na widok szafy odwraca się na pięcie i odchodzi. Dochodzi też do sprzeczki z miejscową łobuzerią (w jednego z jej żądnych bitki reprezentantów wcielił się sam Roman Polański). Szybko jednak widać, że daleko obu wędrowcom do temperamentu chuligana: pobici, ruszają w dalszą włóczęgę, aż w końcu - po przegonieniu ze składowiska beczek - wracają tam, skąd wyszli - do morza. Oczywiście, z szafą. O sukcesie wielokrotnie nagradzanej, najsłynniejszej ze szkolnych etiud Romana Polańskiego przesądziło kilka czynników. Po pierwsze - dała o sobie znać pewność siebie młodego reżysera ("Kiedy dowiedziałem się, że za kilka miesięcy, podczas brukselskiej wystawy Expo 1958, odbędzie się konkurs na krótkometrażowy film eksperymentalny, udałem się do Stanisława Wohla, dziekana wydziału operatorskiego, i oświadczyłem mu prosto z mostu, że zamierzam zrealizować film, który zdobędzie nagrodę" [R. Polański, Roman, przeł. K. i P. Szymanowscy, Warszawa 1989, s. 115 ]). Po drugie - niemało pomogli przełożeni, zezwalając na realizację etiudy nad morzem (zwiększało to standardowe koszty tego typu produkcji). Po trzecie, nie zawiedli też najbliżsi współpracownicy (warto pamiętać, że Dwaj ludzie z szafą to początek współpracy reżysera z wyśmienitym kompozytorem, Krzysztofem Komedą). Po czwarte, ciągle jeszcze owocnie skutkowały wydarzenia Października '56 (jak wspomina Polański: "[Wohl i Bossak] pomogli mi zgłosić film do konkursu w Brukseli bez uprzedniego zatwierdzenia w Ministerstwie Kultury - widać, jak dalekie zmiany niosła ze sobą odwilż" [R. Polański, Roman…, s. 116 ]). I wreszcie - po piąte: od wielu już dekad uwodzi ten niedługi film swą barwną wieloznacznością. Czy to alegoryczna opowiastka o samotności? O łatwym do przeoczenia złu (wzrok przyciągają przede wszystkim wędrowcy i ich mebel - a przecież zaraz obok ktoś jest okradany, komuś miażdżona jest nad rzeką głowa)? A może to w pierwszym rzędzie popis twórczej wyobraźni? Nie w każdej szkolnej etiudzie sunie z taką gracją po niebie ryba…

Piotr Pławuszewski
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.