Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKOK W BOK

2008
Aleksandra Brożyna

Skok w bok to trwająca zaledwie nieco ponad minutę etiuda animowana Aleksandry Brożyny. Autorka prezentuje w niej taniec zwinnej, wygimnastykowanej żaby do rytmu elektronicznej muzyki.

Filmem rządzą bez wątpienia reguły wideoklipu. Ruch wewnątrzkadrowy, wyłanianie się i znikanie przedmiotów został całkowicie podporządkowany muzyce. Na białym tle znikąd pojawia się słoik z wodą, z którego wyskakuje żaba. W wyraźnie dobrym nastroju zaczyna podskakiwać i pląsać niczym gwiazda dyskotek. Każdy jej gest oznacza ukazanie się na ekranie kolejnej plamy barwnej, promyków światła, gwiazdek. Porządek rytmiczny etiudy budowany jest przy pomocy bardzo krótkich ujęć ukazujących w bliskich planach detale: żabie łapki, nóżki, oko. W ujęciach tych kolor wypełnia kadr, by za moment w kontrastującym z poprzednimi szerokim planie odsłonić biel tła.

Film Brożyny oparty jest na charakterystycznej dla animacji, ale i dla wideoklipu, umowności, w ramach której widz nie tylko akceptuje wszechogarniającą żabę biel, ale i fakt, że zwierzątko zmienia kolory i strzela promieniami. Na koniec show, wyraźnie zadowolona z siebie żaba, ze złotą koroną na głowie prezentuje się nad słoikiem.

Film zamyka ujęcie zastanawiające, ponieważ odbiegające od konwencji poprzednich. Kamera filmuje wnętrze pokoju z nomen omen żabiej perspektywy. Z prawej strony kadru widać niezaścielone łóżko, na wprost uchylone drzwi. Ścieżkę dźwiękową wypełnia monotonne tykanie zegara. Ujęcie jest stosunkowo długie i statyczne. W pewnym momencie na podłogę z brzękiem spada korona. Czyżby tylko w snach, w zaciszu własnego pokoju można było zostać królową żab? Czy tylko wówczas możliwy jest tytułowy "skok w bok", który pozwala wreszcie królewnie zamienionej w żabę na odrobinę szaleństwa, by choć przez chwilę poczuła się wolna? W finale wybrzmiewa ironia i dopełnia się konstrukcja typowa dla filmowego żartu. Rok po etiudzie Skok w bok Aleksandra Brożyna ukończyła prace nad kolejnym filmem Mów do mnie misiu (2009), w którym również posłużyła się bajkowym rysunkiem, ponownie przenicowując konwencję bajki.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency