Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

A ŁÓDŹ I TAK ZOSTANIE

2014
Marcin Podolec

Dwóch mężczyzn wspólnie spędza dzień, przechadzając się po łódzkich ulicach, szlakami pomijanymi w przewodnikach. Próba szczerego spojrzenia na miasto i opisania jego klimatu.

Łódź to dla studentów Szkoły przy Targowej od początku jej istnienia niesłabnące źródło inspiracji. W etiudach szkolnych możemy zobaczyć Łódź kwitnącego przemysłu i powiewających sztandarów, pozornie oddaną w ręce robotników, lecz przebraną w socrealistyczne szaty, Łódź artystów – miasto sztuki i zabawy czasów Odwilży, Łódź szarą i zmęczoną. Jerzy Mierzejewski, wybitny malarz i wieloletni wykładowca Szkoły Filmowej, wspominał z przekąsem: „Otrzymałem honorowe obywatelstwo miasta Łodzi, co oznaczało, że przysługują mi darmowe przejazdy tramwajem i miejsce na cmentarzu, ale przyznam, że w ogóle nie znam tego miasta poza Grand Hotelem, gdzie zawsze spałem. To miasto jest okropne, poruszam się po nim z zamkniętymi oczami.” (Filmówka: powieść o łódzkiej Szkole Filmowej, red. Krzysztof Krubski i in., Warszawa 1998, s. 157). Wielu twórców wciąż przemierza je jednak z otwartymi oczami.

Łódź zobaczyć można również w filmach animowanych. Dwoje bohaterów etiudy Marcina Podolca rozpoczyna swe miejskie peregrynacje od Dworca Łódź Kaliska i na nim je kończy. W sklepie monopolowym nabywają alkohol i z butelką w ręku odwiedzają łódzkie podwórka-studnie, zaglądają na jeden z rynków, oglądają fontannę przy Placu Dąbrowskiego. Podolec przedstawia kalejdoskop widoków miasta – miejsc znanych, ale i anonimowych, przypadkowych: stare graffiti przy ulicy Sienkiewicza, postkomunistyczny budynek Kaskady, przystanek autobusowy, na którym ktoś śpi. W oddali majaczą kominy i blokowiska sąsiadujące z nieużytkami gęsto porośniętymi roślinnością. Miasto zasnuwają chmury-dymy i mrok. Choć Łódź nie zachwyca, przyciąga jakąś tajemniczą siłą i sprawia, że nie można jej opuścić. Trudno wymazać ją z pamięci. Zostawia ślady w wyobraźni. Taką Łódź – pociągającą i odpychającą – pokazują również Balbina Bruszewska (Miasto płynie, 2009) i Mariusz Wilczyński w wybitnym pełnometrażowym filmie animowanym Zabij to i wyjedź z tego miasta (2019).

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski