Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANABIOZA

2003
Maciej Majchrzak

Miniatura science-fiction. W świecie przyszłości wykorzystywanie słabszych stało się prawem. Wszelkie kontakty z "niższą" rasą są surowo zabronione. Ujawnienie prawdziwych uczuć może kosztować życie. Jedyną szansą na przetrwanie jest zapadnięcie w "anabiotyczny" sen w oczekiwaniu na lepsze czasy.

Maciej Majchrzak pokazuje światy zwycięzców i zwyciężonych. Pierwsi panują nad każdym obszarem życia, mają do dyspozycji ultranowoczesne budynki i wysokozaawansowane technologie, drudzy cierpią głód, marzną na ulicach w śniegu i na wietrze. Zostali odrzuceni, zepchnięci na margines społecznego życia. Możemy jedynie domyślać się przyczyn tej dyskryminacji. Są inni od przebranych w identyczne uniformy i nienagannie uczesanych przedstawicieli rasy panów. Niektórzy mają inny kolor skóry, są słabsi, biedniejsi. Nowa władza wyłapuje nielicznych pozostających przy życiu Innych i wprowadza w stan anabiotyczny - skrajnego obniżenia aktywności życiowej.

Przewodnikiem po nowej rzeczywistości jest młody mężczyzna, przedstawiciel rasy uprzywilejowanej. Jego uwagę przykuwają Inni. Nie patrzy na nich jednak jak na potencjalny materiał badawczy. Spojrzenie w oczy dziewczyny staje się początkiem specyficznej, pozasłownej relacji między nimi. Spotkanie twarzą w twarz jest dla bohatera, zgodnie z refleksją Emmanuela Lévinasa, wyzwaniem natury etycznej. Choć nie zna tej młodej kobiety, odczuwa z nią bliską więź - może współodczuwa, może kocha. Wie, że po aresztowaniu spotka ją ten sam los, co innych przedstawicieli rasy niższej. Traci ją z oczu, a później szuka gorączkowo i w końcu odnajduje w izolatce. Za późno już na ratunek. Oddzielony od niej lustrem weneckim przykłada dłoń do jej dłoni.

Chłód, który ogarnął ziemię, przenika do idealnych wnętrz budynków. Dominują w nich kolory niebieski i zielony. Twarze bohaterów są trupio blade. Redukcja kolorystyczna współbrzmi z redukcją człowieczeństwa. Ludzie władzy w podobnych ciemnych kostiumach pozbawieni są cech indywidualnych. Nie czują i nie wyrażają emocji. W sposób twórczy Majchrzak wykorzystał pewne ograniczenie wpisane wówczas w poetykę szkolnej etiudy studenckiej: wyłączenie subkodu słownego. To, że bohaterowie nie rozmawiają ze sobą, zaświadcza o ich izolacji i samotności. Finałowa scena etiudy przekonuje jednak, że zdolność do przeżywania, wyrażania uczuć oraz bycia razem jest fundamentalną, niezbywalną cechą człowieka.

Reżyser odwołuje się w swym w filmie do znanej polskiemu kinu tradycji ukazywania w kostiumie science-fiction władzy totalnej, dążącej do zbudowania idealnego społeczeństwa. Jednym z najważniejszych jej przedstawicieli pozostaje bez wątpienia Piotr Szulkin (Golem, Wojna światów. Następne stulecie, O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji, Ga, ga chwała bohaterom). Majchrzak zachowuje w swym filmowym opowiadaniu całkowitą powagę, zmierza w stronę poetyckiej metafory. W miejsce charakterystycznej dla Szulkina groteski pojawia się smutek, nostalgia, liryzm, widoczne szczególnie w ostatniej scenie filmu. Świat wykreowany przez autora jest bowiem przerażająco piękny i smutny.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.