Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHOINKA

1976
Krystyna Nawrocka

Etiuda dokumentalna pokazująca zabawę choinkową dla dzieci rodziców pracujących w łódzkich zakładach pracy. Dzieci oglądają pokazy akrobatyczne, scenki przygotowane przez aktorów, śpiewają piosenki oraz uczestniczą w konkursach.

W Choince dominują ujęcia małych bohaterów. Krystyna Nawrocka cierpliwie obserwuje ich radość, zaskoczenie i oczekiwanie odmalowujące się na ich buziach. Maluchy śmieją się, pokrzykują. Chętnie uczestniczą w proponowanych zabawach. W tej metodzie dokumentalnej obserwacji dzieci autorka miała znakomite wzorce w historii polskiego kina, na przykład Danutę Halladin czy Jadwigę Żukowską. W odróżnieniu jednak od tych dokumentalistek, Nawrocką interesuje nie tyle dziecięca problematyka, co pewien mechanizm społeczny obrazowany przez tego typu imprezy.

Ujęcia maluchów, które niewątpliwie budzą sympatię, ciepłe uczucia, zostają skontrastowane z krótkimi wypowiedziami kierowniczki przedsiębiorstwa państwowego zajmującego się organizacją przedstawień i zabaw oraz jednego z klientów. Dowiadujemy się z nich, kto najczęściej składa zamówienia i ile płaci za ich wykonanie: "Od wielu lat na naszych imprezach mamy stałego odbiorcę. Do takich stałych należy zrzeszenie prywatnych instytucji, poza tym Unibud, Wyższa Szkoła Plastyczna, Uniwersytet Łódzki." Zadowolony klient chwali się, że na temat występów zebrali wyłącznie pozytywne wpisy w księdze zakładowej. Twórcom Choinki udaje się uchwycić rozziew pomiędzy przekazem oficjalnym wyrażonym urzędniczym językiem pozbawionym emocji a zaangażowaniem dzieci, które w żaden sposób nie znajdzie odbicia w księdze zakładowej. Pod koniec filmu pojawiają się jednak dwa ujęcia portretowe, które jasno pokazują, że nie wszyscy malcy są zadowoleniu z zabawy, że ktoś się nudzi, ktoś inny trochę boi. Zostają one zestawione z formalną uwagą kierowniczki: "Koszt takiej imprezy wynosi 25 złotych od dziecka, w tym mieści się cała impreza artystyczna plus czapeczka." Jej wypowiedź umieszczona w kontekście poprzedzających ją obrazów i następującego po niej kadru ukazującego stłoczone dzieci zdaje się wyrażać odautorską ironię. Czy rzeczywiście organizatorów obchodzą emocje ich prawdziwych klientów - zasiadających na krzesełkach przedszkolaków i uczniów?

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl