Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O polskich filmach po słoweńsku

8 kwietnia 2021


Nakładem Wydawnictwa Naukowego Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Lublanie ukazał się pierwszy tom z serii wydawniczej "Mojstrovine poljske književnosti in filma" ("Arcydzieła polskiej literatury i filmu") pod redakcją Seweryna Kuśmierczyka i Lidiji Rezoničnik, prezentującej wybitne dzieła literatury polskiej oraz ich adaptacje filmowe, należące do klasyki polskiego kina.

więcej...

Orły 2021: rozpoczęło się głosowanie!

7 kwietnia 2021


Trwa głosowanie nad nominacjami w tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych - Orłów. Wyniki głosowania Polskiej Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 22 kwietnia. Ceremonia Orłów 2021 jest planowana na przełom maja i czerwca.

więcej...

Polskie akcenty w nominacjach do Oscara

15 marca 2021


Koprodukowany przez Polskę film "Aida" Jasmili Žbanić zdobył nominację do Oscara w kategorii: Film międzynarodowy.

Nominację do Oscara zdobył także - za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata" - Dariusz Wolski, polski operator od ponad 40 lat pracujący w USA.

Piotr Dumała ze "Smokiem Smoków"

3 marca 2021


Tegorocznego "Smoka Smoków", nagrodę Krakowskiego Festiwalu Filmowego za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii otrzyma Piotr Dumała, mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych.
Nagroda zostanie wręczona 1 czerwca, podczas 61. edycji festiwalu.

W Szkole Filmowej o eseju filmowym

23 lutego 2021


Ruszył nabór uczestników do Pracowni Eseju Filmowego w Laboratorium Narracji Wizualnych Szkoły Filmowej w Łodzi.
Zaproszenie skierowane jest do wszystkich twórców, którzy w swoich działaniach artystycznych lub badawczych chcieliby sięgnąć po formułę eseju filmowego i metody eseistyczne.

więcej...

Przywrócone arcydzieła w Krakowie: "Anioł w szafie"

17 lutego 2021


Po dłuższej przerwie Małopolski Ogród Sztuki powraca do organizacji stacjonarnych spotkań z cyklu "Przywrócone arcydzieła". Jest to autorski cykl krytyka Łukasza Maciejewskiego przypominającego najlepsze filmy polskie i ich twórców.
1 marca zaprezentowany zostanie film Stanisława Różewicza "Anioł w szafie". Po projekcji gospodarz spotkania zaprasza na rozmowę z odtwórcami głównych ról w filmie: Grażyną Barszczewską i Jerzym Trelą.

więcej...

Piotr Domalewski z Paszportem "Polityki"

26 stycznia 2021


Piotr Domalewski, reżyser filmu "Jak najdalej stąd" został nagrodzony Paszportem "Polityki" w kategorii "Film" za "konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji".
Paszport w kategorii "Kultura zdalna" otrzymał też Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Agnieszka Holland prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej

9 grudnia 2020


Agnieszka Holland została wybrana prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej.
Reżyserka przejmie stanowisko po Wimie Wendersie, który przewodniczył Akademii od 1996 roku.

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski