Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Alicja Helman

24 lutego 2021


24 lutego zmarła w Hiszpanii w wieku 85 lat Alicja Helman, jedna z najwybitniejszych polskich teoretyków krytyków i historyków filmu.
W latach 1973-86 była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od roku 1986 kierowała Zakładem Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W swojej wszechstronnej i bardzo bogatej pracy badawczej często zajmowała się także filmem polskim.

W Szkole Filmowej o eseju filmowym

23 lutego 2021


Ruszył nabór uczestników do Pracowni Eseju Filmowego w Laboratorium Narracji Wizualnych Szkoły Filmowej w Łodzi.
Zaproszenie skierowane jest do wszystkich twórców, którzy w swoich działaniach artystycznych lub badawczych chcieliby sięgnąć po formułę eseju filmowego i metody eseistyczne.

więcej...

Przywrócone arcydzieła w Krakowie: "Anioł w szafie"

17 lutego 2021


Po dłuższej przerwie Małopolski Ogród Sztuki powraca do organizacji stacjonarnych spotkań z cyklu "Przywrócone arcydzieła". Jest to autorski cykl krytyka Łukasza Maciejewskiego przypominającego najlepsze filmy polskie i ich twórców.
1 marca zaprezentowany zostanie film Stanisława Różewicza "Anioł w szafie". Po projekcji gospodarz spotkania zaprasza na rozmowę z odtwórcami głównych ról w filmie: Grażyną Barszczewską i Jerzym Trelą.

więcej...

"Szarlatan" i "Aida" nadal na drodze do Oscara

10 lutego 2021


Dwa filmy koprodukowane przez Polskę, "Szarlatan" Agnieszki Holland i "Aida" Jasmili Žbanić znalazły się wśród 15 tytułów na skróconej liście kandydatów do Oscarów w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na nominację do Oscara nadal ma także szansę "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. Nominacje do Oscarów poznamy 15 marca.

Nie żyje Michał Szewczyk

8 lutego 2021


8 lutego zmarł w wieku 86 lat Michał Szewczyk, znakomity aktor teatralny i filmowy, całe zawodowe życie związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Zagrał ponad 120 ról filmowych i telewizyjnych.

Piotr Domalewski z Paszportem "Polityki"

26 stycznia 2021


Piotr Domalewski, reżyser filmu "Jak najdalej stąd" został nagrodzony Paszportem "Polityki" w kategorii "Film" za "konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji".
Paszport w kategorii "Kultura zdalna" otrzymał też Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Agnieszka Holland prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej

9 grudnia 2020


Agnieszka Holland została wybrana prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej.
Reżyserka przejmie stanowisko po Wimie Wendersie, który przewodniczył Akademii od 1996 roku.

Zmarli, lecz żyją w naszej pamięci (listopad 2019 - październik 2020)

30 października 2020


W tych dniach wspominamy filmowców, aktorów, ludzi teatru i telewizji, których już między nami nie ma, a którzy przez lata sprawiali, że odrywaliśmy się od codzienności, którzy nas - dzięki swojej twórczości - bawili, wzruszali, zmuszali do zastanowienia nad sobą i otaczającym nas światem. Za wszystkie te przeżycia dziękujemy.

więcej...

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl