Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TŁUŚCIOCH

2005
Oliver Stritzke

Tłuścioch ma 9 lat i już od dawna przyzwyczaił się do tego przezwiska. Kiedy podarujesz mu coś dobrego - cieszy się; jest smutny, gdy odchodzisz. Rodzina Juliano od trzech pokoleń mieszka w Niemczech. Wciąż jednak żyją wszyscy na pograniczu dwóch kultur. Juliano, jego rodzeństwo - żyją w Niemczech, ale jakby obok Niemców. Tworzą własny, wystarczający im świat.

A jednak, w ich domu język niemiecki miesza się z rodzimym albańskim, tradycje muzułmańskie nakładają się na obyczajowość współczesnych Europejczyków.

Juliano to wrażliwy i delikatny, choć duży chłopak. Ma problemy z nadwagą. Nie potrafi się opanować i przy każdej nadarzającej się okazji zagląda do barów z hamburgerami i pizzą. Chce jednak ładnie wyglądać - czesze się, perfumuje, stroi. Rozumie mniej niż jego równolatkowie, ale więcej czuje. Olivier Stritzke pokazuje go w sytuacjach, które pozwalają zobaczyć złożoność jego natury. Bywa czuły dla najbliższych, a jednocześnie walczy o swoje z licznymi kuzynami, szczególnie o jedzenie. Potrzebuje nieustannej opieki i cierpi z powodu nieobecności ojca. Młodzi pacjenci w szpitalu wywołują w nim agresję. O kilka lat starszą dziewczynę obrzuca wulgarnymi wyzwiskami, a gdy emocje sięgają zenitu - atakuje ją pięściami. Bezpiecznie czuje się tylko we własnej społeczności, której trzon stanowi najbliższa, duża rodzina. Ojciec, Niemiec, od dawna nie mieszka z nimi. Zabiera jednak syna od czasu do czasu i spędza z nim chwilę. Stritzke obnaża pozorną jałowość tych momentów. W gruncie rzeczy nie ma jednak znaczenia, co robią w tym czasie, czy plan dostarczenia synowi rozrywek uda się zrealizować. Dla chłopca najważniejsza jest bliskość taty. Stara się go więc za wszelką cenę zatrzymać.

Stritzke pilnie obserwuje Juliano. Nie ukrywa przy tym swojej obecności i istnienia kamery. Pozwala chłopcu popisywać się, zwracać wprost do aparatu. Sam zazwyczaj milczy. Nie zamierza zbyt mocno ingerować w świat Juliano, ale już postawienie kamery narusza jego porządek. Dla bohatera Olli staje się przyjacielem. W najbardziej poruszającym momencie opowieści Juliano zwraca się do niego, by przekazał mamie, że on zostaje z tatą. Dzięki zaufaniu i pozostawieniu chłopcu pewnej swobody udaje się uchwycić autentyczne emocje. Stritzke tworzy film pozbawiony tezy. Nie krytykuje stylu życia rodziny Juliano, nie potępia jego samego. Nie obśmiewa go, ale też nie idealizuje. Portretuje chłopca, który zdaje się być podwójnie wykluczony - ze względu na pochodzenie i z powodu otyłości, lecz mimo wielu trudności zachowuje radość.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl