Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CO SŁYCHAĆ?

2006
Kei Ishikawa

Małgorzata z Polski i Toshiaki z Japonii są głuchoniemą parą z dwójką dzieci, Martą i Adamem. Obecnie zmuszeni są do mieszkania osobno, ponieważ Toshiaki nie mogąc znaleźć pracy w Polsce wyjechał do Japonii. Pomimo tych zmian, udaje im się zachować niezwykłą więź.

Choć główna bohaterka filmu jest głuchoniema to nie niepełnosprawność jest głównym tematem filmu Kei Ishikawy. Co słychać? to subtelna opowieść o tęsknocie i miłości, która łączy ludzi bardzo bliskich sobie, lecz oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Kamera obserwuje codzienność Małgorzaty, mieszkającej z dwójką dzieci i matką w Pabianicach. Pokazuje ją w domu, podczas spaceru, posiłków i sprzątania, w pracy. Jej ukochany od dłuższego czasu przebywa w swej ojczystej Japonii. Rodzina Toshiakiego przygotowuje się do podróży. Już wkrótce będą mogli się spotkać. Zapowiedź wyjazdu obecna jest nie tylko w miganych wypowiedziach bohaterki i w słowach córki, lecz także w kompozycji etiudy, w której początkowych i końcowych partiach powraca obraz przelatujących po niebie samolotów, a w ścieżce dźwiękowej warkot ich silników. W scenie zamykającej film Małgorzata biega z dziećmi po polu, udając samoloty. Napisy początkowe umieszczone zostały na ujęciu ukazującym niebo. Z boku kadru widoczne są migające dłonie.

Bohaterowie utrzymują nieustanny kontakt za pomocą listów i nagrań wideo. W filmie kilkakrotnie wykorzystany został materiał amatorski, intymny, kręcony przez żonę i dzieci Toshiakiego. Obserwujemy również bohaterkę piszącą listy. Tradycyjny w dokumencie monolog zza kadru zastępują napisy. Ishikawa prezentuje jednak świat pełen dźwięków: szumu, stuków, szelestów, gwizdu. Kamera nieraz eksponuje te elementy rzeczywistości, które są niedostępne bohaterce. Czasami jednak zaskakuje widza, gdy ukazuje bohaterkę zapamiętale tańczącą do pobrzmiewającej cichutko w tle muzyki. Małgorzata jest świadoma swoich ograniczeń, ale w jej opowieści temat ten stanowi wątek poboczny. Gdy w scenie w zakładzie pracy stwierdza: "Siedzę wieczorami sama. Z dziećmi tak nie pogadam, bo nie słyszę. Każdy ma swoje sprawy.", ważniejsza od jej niepełnosprawności okazuje się samotność, oddalenie od ukochanego. Wątek ograniczeń zostaje zwerbalizowany raz jeszcze. W jednej z końcowych scen etiudy, bohaterka miga: "Gdybym mogła słyszeć, chciałabym być lekarzem i aktorką. Słyszałabym muzykę i swój głos, i głosy dzieci..." Natychmiast jednak dodaje: "...ale teraz nie jest to takie ważne..." Słów wypowiadanych jest w filmie niewiele. Mowę zawsze dubluje język migowy. Wszyscy członkowie rodziny - mówiący i niemówiący - chcą się ze sobą komunikować. Gdy teściowa przemawia do kamery, która jest w rękach Małgorzaty, próbuje migać, bo zależy jej na porozumieniu z zięciem. Córka zawsze mówi i miga jednocześnie. Obraz nietypowego związku Polki z Japończykiem, dwojga głuchoniemych zyskuje wymiar uniwersalny.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych