Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAMIĘĆ

2003
Grzegorz Korczak

Formą film ten przypomina amatorski zapis z wakacji w górach. Ten „dziennik pokładowy” z kolejnego wyjazdu grupy młodych ludzi jest próbą uchwycenia i zdefiniowania tak ulotnego i mglistego pojęcia, jakim jest przyjaźń.

Nie tylko przyjaźń jest jednak tematem etiudy Grzegorza Korczaka. Zarówno forma filmowa, jak i odautorski komentarz z offu wskazują na jeszcze jeden temat – nie mniej istotny i z pierwszym ściśle związany: przemijanie. Chata, choć ta sama, coraz bardziej pachnie wilgocią i próchnem, zmieniają się drzewa. Autor zdaje się poddawać refleksji funkcjonowanie ludzkiej pamięci. W finale filmu padają słowa: „Wszystko to, co przed chwilą przeleciało mi przez głowę, było jedynie wspomnieniem, mozaiką faktów i tego, co sobie wmówiłem. Najgorsze jest to, że z tych wspomnień zrodziła się cała więź, dotąd nas łącząca. Być może jest to drabina. Po wspięciu należałoby odrzucić. Gorzej, jeżeli jest ona z tych, co się ludziom czasem przyśnią.” Towarzyszy im długie ujęcie dłoni chwytających wiatr podczas jazdy. Ma ono (jak pamięć) charakter niezwykle subiektywny. Wskazuje też na to, co efemeryczne, chwilowe, co łatwo podlega wypaczeniu.

Obraz kolejnego wyjazdu w to samo miejsce zostaje wyidealizowany. Grupa młodych ludzi spędza czas beztrosko na wspólnych posiłkach, muzykowaniu, wędrówkach po górach. Bzyczenie owadów niekiedy dominuje ich głosy. Muzyka pochłania dźwięki natury. Obraz tonie w odcieniach żółci, w złotawej poświacie słońca, w przytłumionych zieleniach. Idylliczna kraina łagodnych wzniesień, drzew i wdzierającej się w kadry przyrody współbrzmi z niegasnącą radością bohaterów. Ale czy jest to prawda o tych powtarzanych co roku wakacjach w tym samym miejscu, z tymi samymi przyjaciółmi? A może to tylko lukrowany przez pamięć skrawek przeszłości odtworzony filmowo? Z jednej strony sposób pracy kamery rzeczywiście przywodzi na myśl home movie. Z drugiej, jego świadoma struktura (operowanie fragmentem, zdarzenia bliskich, niekiedy nieostrych kadrów z szerokimi planami, selektywny dźwięk, słyszalny efekt warkotu kamery) w połączeniu z osobistą narracją zza kadru tworzy wrażenie silnej subiektywności – może nawet odtworzonego snu.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski