Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BĘDZIE POMNIK

1975
Leszek Baron

"Łódzka kobieta to w jednej postaci przedstawia dwie kobiety - i pracującą, i tą matkę, żonę. Łódzka kobieta, ja to tak mówię, jak granit - jest twarda, szorstka, ale jednocześnie łatwa do wypolerowania. Ja sobie taki granitowy pomnik wyobrażam." - stwierdzają bohaterki szkolnej etiudy Leszka Barona. Bohaterki, których nie widać. Narracja słowna filmu budowana jest bowiem wyłącznie przy pomocy głosów zza kadru. To fragmenty zapisu zebrania, które dotyczyło budowy pomnika "łódzkiej kobiety". Dyskutanci spierają się, czy ma to być pomnik prządki, czy monument bardziej uniwersalny, symboliczny. Decydenci, do jednego z nich należy głos mężczyzny w filmie, wysłuchują, dopytują. Pomnik jednak nigdy nie powstaje. Wplecione w dokumentalną opowieść Barona, ujęcia orkiestry dętej, jaka zwyczajowo przygrywa przy okazji odsłaniania pomników, stanowią ironiczny komentarz do dyskusji.

Baron tworzy swój krótki film niejako w zastępstwie owego niezbudowanego monumentu. Warstwę wizualną etiudy stanowią niemal wyłącznie ujęcia kobiet sprzątających salę po niedawnej zebraniu - to one są właściwy bohaterkami filmu. Etiudę rozpoczyna sekwencja ukazująca kobietę wykonującą codzienne czynności domowe. Do drewnianego domu z niewielkim ogródkiem wodę nosi wiadrami, nastawia czajnik na kuchence opalanej drewnem, przygotowuje kanapki, starannie układa włosy i wyrusza z koleżanką do pracy. Od czwartej minuty filmu zapis niedawnej debaty zostaje połączony z obserwacją obu kobiet zbierających z długiego stołu przykrytego zielonym suknem naczynia i butelki po napojach, opróżniających wypełnione po brzegi popielniczki.

Pomnik włókniarek wciąż nie powstał, a jedna z ważniejszych łódzkich arterii nosi nazwę Aleja Włókniarzy. We współczesnej narracji o historii miasta coraz częściej jednak pojawiają się wątki związane z pracującymi w nim kobietami. Nieco zapomniany film Barona to ciekawe uzupełnienie tej opowieści złożonej "z heroicznej, skierowanej ku przeżyciu wytrwałości. Z bilionów utkanych metrów tkanin, wyżętych ścierek, obranych ziemniaków, niedospanych nocy. To powtarzalny rytm dni zanurzonych w powtarzalnym rytmie fabrycznej pracy, w powtarzalnym rytmie domowej krzątaniny." (Marta Madejska, Aleja Włókniarek, Wołowiec 2018, s. 14).

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor