Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAR LISTOPAD

1960
Agnieszka Osiecka

Filmowy bar Listopad, położony zapewne na obrzeżach miasta, nie należy do szczególnie ekskluzywnych. Dość wysoki, obity deskami, posiada jeden, niewielki neon, widoczny tym bardziej, że akcję swej fabularnej etiudy ustaliła Agnieszka Osiecka na porę wieczorną, jeśli już nawet nie nocną. Zresztą, kamera dość szybko wkracza do wnętrza budynku - a tam sceny raczej przewidywalne. Elegancka panna może w tych okolicznościach liczyć co najwyżej na ukradkowe spojrzenie staruszka, niepozorna gra w domino zamienia się w knajpianą bójkę, zaś ambitna pieśniarka chciałaby błysnąć talentem, tyle że jej pianista zdaje się przegrywać walkę ze snem. Barową prozę rozwiewa pojawienie się pewnego mężczyzny (rola Leszka Biskupa) - ma na sobie nieco staroświecki strój, a gdy zasiada obok samotnej kobiety, sprawia wrażenie lekko onieśmielonego. Prawdziwą atrakcją okazuje się jednak dopiero jego uszkodzony parasol: kto spojrzy na świat przez dziurę w materiale, ten dostrzeże ów świat w piękniejszym wydaniu. Przed oczami kobiety pojawia się więc przystojny młodzieniec z kwiatami (autor muzyki - Edward Pałłasz - zgrabnie okrasił ten moment kilkoma taktami z Marszu Mendelssohna), uczestnicy bójki zdają się nagle być grupą wytwornych dżentelmenów rodem z Kabaretu Starszych Panów, no a znudzony pianista przyjmuje postać energetycznego wirtuoza. Przebłyski magii są niestety - jak to przebłyski - wyłącznie chwilowe. Bez "pomocy" dziurawego parasola, rzeczywistość wraca do dawnej, zgrzebnej postaci, w której z podejrzliwością spogląda się na wszelkich odmieńców. Nie dziwi więc smutny los, jaki spotyka człowieka nie z tego świata: knajpiani obwiesie, pozbawieni dżentelmeńskiej aury, wyrzucają z baru najpierw jego, po chwili zaś zniszczony parasol. W ostatnim ujęciu, będącym ładnym nawiązaniem do finału Dzisiejszych czasów [1936] Charliego Chaplina, bohater oddala się od stojącej nieruchomo kamery, spokojnie podążając w głąb ciemnej uliczki (warto nadmienić, że autorką zdjęć do Baru Listopad była Zofia Nasierowska, wtedy studentka Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej, w przyszłości znakomity fotograf, znany choćby z portretowania sław polskiego kina). Swą etiudę zrealizowała Agnieszka Osiecka w konwencji kina niemego - i chyba dobrze, bo urok tej prostej opowiastki o chwili magii w zgoła niemagicznym świecie zawiera się przede wszystkim w tym, co widzialne. Trzeba więc spojrzeć: choćby przez dziurę w parasolu.

Piotr Pławuszewski
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency