Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARTWE POLE

2009
Tomasz Popakul

Film otwiera długa panorama ukazująca bezkres usiany niewielkimi kępami suchej trawy - krajobraz niezwykle ascetyczny i złowrogi. Towarzyszy jej jednostajny szum, który nagle zostaje przerwany wybuchem. Wówczas pojawia się napis tytułowy: "Martwe pole". Martwe pole to obszar niewidoczny dla kierowcy, nie odbijający się w lusterkach samochodu. Ale jest to również, jak podaje Witold Doroszewski (Słownik języka polskiego), "część terenu znajdująca się w zasięgu broni, lecz zasłonięta od jej ognia ukształtowaniem terenu." Martwe pole oznacza niebezpieczeństwo, zagrożenie życia. W tym znaczeniu sformułowanie to zostaje użyte w tytule.

Dwoje przerażonych ludzi przemierza przestrzeń, docierając w końcu do śpiącego żołnierza i znaku informującego o zaminowaniu terenu. Ze strażnikiem pola porozumiewają się wyłącznie przy pomocy gestów. Najeźdźca nie zna języka podbitego narodu. Żołnierz jest znacznie wyższy od starszego mężczyzny i młodej kobiety. Dzięki zastosowaniu POV symbolicznie oddany zostaje punkt widzenia żołnierza, który góruje nad swymi ofiarami, ma nad nimi władzę absolutną. Zrywa krzyżyk z szyi przerażonej dziewczyny. Traktuje go jako opłatę za pomoc, ale przez pole minowe przeprowadza wyłącznie młodą kobietę, która idzie za nim krok w krok. Papakul operuje bliskimi planami, co wzmaga napięcie. W serii stosunkowo krótkich ujęć widzimy bose stopy dziewczyny, buty żołnierza, dłonie wylęknionego starca. Stoi samotnie pod znakiem ostrzegawczym. Kamera oddala się powoli. Starzec wydaje się niezwykle samotny. Przez moment to z jego perspektywy przyglądamy się idącym przez martwe pole. Dwoje ludzi staje się małymi figurkami, momentami giną w nieostrościach, znikają za linią horyzontu. Czekamy na eksplozję, która jednak nie następuje. Przemoc i opresja narastają. Wówczas przez zaminowane tereny przebiega stado krów - znak istnienia życia poza tą otwartą, a jednak izolowaną i niedostępną przestrzenią, a jednocześnie wylęknione zwierzęta zapowiadają ostateczną zagładę.

Świat wykreowany przez Tomasza Popakula w animacji 3D jest niezwykle ascetyczny. Autor posługuje się wyłącznie odcieniami szarości. Jedynym kolorowym elementem obrazu jest znak ostrzegający o minach. W etiudzie nie pada ani jedno słowo, nie słychać westchnień, płaczu. Przerażenie pozbawia parę bohaterów możliwości wyrażania przy ich pomocy emocji. Tło dźwiękowe stanowi jednostajny szum, urywany dźwięk krótkofalówki. Ze ścieżki dźwiękowej całkowicie wyeliminowano odgłosy przyrody. Popakul opisuje bowiem martwy świat niczym z poematów Eliota: krainę nieżywych, krainę kaktusową, w której hodowane są kamienne obrazy (por. T. S. Eliot, Wydrążenie ludzie, w: ...opiewam nowoczesnego człowieka. Antologia poezji amerykańskiej, Warszawa 1992, s. 126).

Katarzyna Maka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.