Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UKRYTE

2009
Piotr Szczepanowicz

W pierwszych ujęciach animowanej etiudy Piotra Szczepanowicza w bliskich planach widzimy dłoń nastawiającą gramofon i bohatera przygotowującego sobie kolację. Za oknami domu panuje ciemność. W kuchni rozbrzmiewają kojące dźwięki Clair de Lune Claude'a Debussy'ego, które od czasu do czasu zagłusza stukot przejeżdżającego w pobliżu pociągu. Wieczorny spokój zakłóca w pewnym momencie tajemniczy i cichy odgłos kroków. Upada pusta butelka i wówczas bohater orientuje się, że w mieszkaniu rozgościł się jeż. Podąża za umykającym zwierzęciem, które prowadzi go do od dawna nieużywanego pokoju. Kamera ukazuje meble i sprzęty przykryte płótnem. Uwagę mężczyzny przyciąga okno, w którego szybkach dostrzega swoje odbicie. Długo przygląda się sobie. W końcu jednak kieruje wzrok za okno. Tuż pod domem przejeżdża pociąg. Niemal wszystkie wagony są puste - poza jednym, w którym mężczyzna dostrzega siebie, stojącego niczym bohater słynnej Podróży (1970) Daniela Szczechury. W ujęciach zamykających film kamera stopniowo oddala się od domu. W szerokim planie ukazuje samotny budynek w gęstym lesie. W jego oknie miga latarka, jakby ktoś próbował za pomocą rozbłysków światła przekazać światu zaszyfrowaną wiadomość.

Kluczem interpretacyjnym do filmu Szczepanowicza wydaje się być muzyka. Mężczyzna nieprzypadkowo wsłuchuje się w kompozycję fortepianową Debussy'ego Światło księżyca, trzecią część Suity bergamaskiej. Tytuł utworu nawiązuje do wiersza Paula Verlaine'a inspirowanego malarstwem Watteau. Obrazy przedstawiają postaci z komedii dell'arte w wyidealizowanym krajobrazie. Inaczej niż w etiudzie, przestrzeń pełna jest bohaterów upozowanych, zdystansowanych względem siebie. "Wszyscy w przebraniach, jakby smutni trochę" - pisze Verlaine.

Zarówno Watteau, jak i Verlaine ukazują życie, które nie stało się udziałem bohatera filmu. Istotną częścią jego duszy pozostaje jednak smutek i samotność, towarzyszące również z pozoru radosnym postaciom z wiersza i obrazów. Szczepanowicz opowiada o smutku i opuszczeniu, o osamotnieniu, którego figurą staje się położenie domu mężczyzny. Światło jego latarki to wołanie do innych, które jednak pozostanie bez odpowiedzi. Jednocześnie bohater, jak postaci z komedii dell'arte, przybiera różne maski, widzi siebie gdzie indziej - poza domem, w pociągu - choć nigdy nie opuści samotnej stacji w lesie. Verlaine pisze: "Sławią miękkimi piosnki swej tonami/Zwycięską miłość i żywot swobodny,/Lecz w szczęście swe nie wierzą, zda się, sami!" (przeł. R. Kołoniecki).

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.