Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIENA

2002
Szymon Lenkowski Monika Kowalska

Szymon Lenkowski mówi o swoim filmie: "Siena to odcień brązu. Mój film jest oparty na grze świateł, kadrów, barw. Jest w całości pozbawiony dialogów, jest opowiedziany za pomocą obrazów. Jest to historia przeżyć wewnętrznych reportera wojennego, który znalazł się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie. Jego próba ucieczki zostaje udaremniona. Zostaje schwytany. Sam pomysł polega na tym, że nie do końca wiadomo, czy oglądane przez nas wydarzenia rozgrywają się naprawdę. Chciałem dotknąć aspektu, który interesuje mnie odkąd usłyszałem o nim na wykładzie profesorów Korcelego i Zdorta na temat czasu płynącego w bok. Zainspirowało mnie to, że mogą być wydarzenia, które nie mają swojego pełnoprawnego brzmienia w rzeczywistości. Dzieją się niejako równolegle z rozgrywającą się akcją." (TVP, Pegaz, 8 maja 2003).

Kategoria czasu jest jednym z najbardziej zajmujących aspektów konstrukcji utworów filmowych. Czas jest w nim bowiem inaczej niż w innych sztukach ściśle zespolony z przestrzenią za sprawą ruchu, rytmu. Zeitraum wydaje się istotą medium filmowego, w którym abstrakcyjny czas uobecniany jest w konkretnej przestrzeni. Lenkowski zdaje się w swej etiudzie dotykać owego konstytutywnego elementu kina. Opowiada prostą historię o parze reporterów wojennych, która została schwytana przez jedną ze stron konfliktu. Siedzą zamknięci w opuszczonym budynku pod nadzorem mężczyzny z siekierą. Gdy nadarza się okazja, próbują ucieczki. Z aparatu wyjmują rolkę z filmem i uciekają przez korytarze dawnej fabryki. Kiedy dopadają bramy wyjściowej, zostają schwytani. Mają zaklejone taśmą usta, ktoś butem odwraca na wznak bezwładne ciało związanego reportera. Przedostatnie ujęcie ukazuje w bliskim planie twarz mężczyzny, który wie już, że czeka go śmierć.

Twórcy filmu odsyłają widzów do szeregu symboli kulturowych. Swoisty prolog stanowią ujęcia ukazujące dłonie, rysujące na piasku koła. Ktoś w palcach przesypuje piasek. Czas płynie i nie podlega ludzkiej kontroli. Przestrzeń, którą pokonują bohaterowie próbując ucieczki, ma bez wątpienia charakter labiryntowy. Biegną po kolejnych schodach, kładkach, wbiegają do sal. Kamera podąża za nimi i celowo nie pozwala widzowi zorientować się w relacjach przestrzennych. Jak para reporterów gubimy się w świecie przedstawionym. W jednym ze swych najważniejszych dzieł zatytułowanym Alef Borges konsekwentnie buduje metaforę labiryntu na granicy jawy i snu, obecności i nieistnienia: "Miałem nieznośny sen o ciasnym i lśniącym labiryncie: w jego centrum stał dzban; moje dłonie prawie go dotykały, moje oczy widziały go, ale zakręty labiryntu były tak zawiłe i niepewne, że wiedziałem, iż umrę, zanim dosięgnę naczynia." (J.L. Borges, Alef, przeł. Z. Chądzyńska, M. Potok-Nycz, Warszawa 2003, s. 9).

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.