Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Szeski

 
zwiń

 • 1920. 03. 29
  Data urodzenia
  Chersoń nad Dnieprem
 • 1945. 12. 08
  Debiut teatralny
  scenograficzny; spektakl "O krasnoludkach i sierotce Marysi" w reżyserii Marii Billiżanki w Teatrze dla Dzieci "Wesoła Gromadka" w Krakowie
 • 1949
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom 1952
 • 1992. 12. 07
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera: 5E-6-31)

Właściwie: Beniamin Szeskin. Nazwiska tego używał do połowy lat 40-tych.
Scenograf i kostiumograf filmowy i teatralny. Do Polski (Grodna), wraz z rodziną, przyjechał w roku 1938. Podczas okupacji sowieckiej został w grudniu 1939 dekoratorem i aktorem w Polskim Teatrze Lalek Białorusi Zachodniej w Grodnie. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej przedostał się do Warszawy. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia na ASP w Krakowie, jednocześnie współpracował z teatrami krakowskimi, m.in. od jesieni 1945 do kwietnia 1946 był kierownikiem plastycznym Teatru dla Dzieci "Wesoła Gromadka", a w latach 1946-47 był zatrudniony jako malarz-dekorator w Teatrze im. Słowackiego. Po ukończeniu studiów pracował w wielu teatrach w całej Polsce, m.in. w Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu (1949-51), Teatrach Dramatycznych w Szczecinie (1951-54), Teatrze Powszechnym w Łodzi (1955-57). Od roku 1967 był etatowym pracownikiem PRF "Zespoły Filmowe".
Był jednym z najwybitniejszych polskich scenografów filmowych 2. połowy XX wieku, znawcą militariów, szczególnie XVII-wiecznych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.05.21 09:42:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman