TRĘDOWATA
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1976
- Premiera:1976. 11. 29
- Gatunek:Melodramat
- Barwny, 2612 m, 91 min
Lokacje: Łańcut, Książ, Mała Wieś (pałac), Nieznanowice pod Włoszczową (pałac).
Autorem pierwszej wersji scenariusza filmu był Stanisław Dygat, który ostatecznie wycofał z czołówki swoje nazwisko. Powód tej decyzji wyjaśnił w liście opublikowanym w tygodniku "Film" (numer 30 z roku 1976): "W związku z ukazujacymi się notatkami na temat produkcji filmu "Trędowata" i wymienianym w nich moim nazwiskiem jako autora scenariusza, oświadczam: W ostatecznej wersji scenopisu napisanego przez reżysera Jerzego Hoffmana, twórca filmu odszedł całkowicie od mojej wersji scanariusza i zrezygnował z koncepcji, która była dla mnie usprawiedliwieniem i bodźcem dla dokonania przeróbki filmowej tego utworu fascynującego mnie od dawna i budzacego mój szczególny podziw. To skłoniło mnie do złożenia w Zespole Silesia żądania wycofania z czołówki filmu mojego nazwiska oraz do zrzeczenia się tantiem i wszelkich innych korzyści finansowych. Będąc przekonanym o sukcesie filmu "Trędowata" nie chciałbym dzielić z jego twórcami zaszczytów i korzyści, w których nie będzie mojego udziału. Wdzięczny za umieszczenie tych paru słów pozostaję z szacunkiem. Stanisław Dygat".
Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 r. powieści Heleny Mniszkówny (do 1939 r. książka była wznawiana przeszło 20 razy). Tytuł "Trędowata" stał się w powszechnej świadomości symbolem kiczu, hasłem wywołującym charakterystyczne reakcje - miażdżące opinie krytyków i aplauz tzw. szerokiej publiczności. Z takim przyjęciem spotkały się obie przedwojenne adaptacje filmowe - niema z 1920 r., w reżyserii Edwarda Puchalskiego i Józefa Węgrzyna, z Jadwigą Smosarską i Bolesławem Mierzejewskim, oraz dźwiękowa z 1936 r., w reżyserii Juliusza Gardana, z Elżbietą Barszczewską i Franciszkiem Brodniewiczem w rolach nieszczęśliwych kochanków.
Ordynat Michorowski poznaje guwernantkę swej kuzynki Luci. Zakochuje się w pannie Stefanii Rudeckiej, zdobywa jej wzajemność. Ich miłość bulwersuje arystokratyczne środowisko. Szlachetnie urodzone damy i wykwintni panowie podczas balu jednoznacznie dają odczuć ubogiej dziewczynie, że wśród nich zawsze będzie trędowata, a jej małżeństwo z panem na Głębowiczach byłoby niewybaczalnym mezaliansem. Zrozpaczona Stefcia biegnie w strugach ulewnego deszczu przez park. Wkrótce spełni się to, co jej przeznaczone.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariuszautorem pierwszej wersji scenariusza jest Stanislaw Dygat, scenariusz nosi tytuł "Obca" (Biblioteka PWSFTviT - sygn. 10691), z powodu zmian dokonanych w scenopisie przez Jerzego Hoffmana nazwisko pisarza nie znajduje sie w napisach filmu; pełny tekst listu, jaki w tej sprawie napisał Stanisław Dygat publikujemy w opisie "Trędowatej"
- Zdjęcia
- Współpraca operatorska
- Laboratoriumkierownictwo
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Charakteryzacja
- FryzuryIrmina Stanowska
- Muzykatemat "walca" został po raz pierwszy wykorzystany w filmie Lokis. Rękopis profesora Wittembachatango i shimmy
- Wykonanie muzykiorkiestra; muzyka Wojciecha Kilara
- Dyrygentmuzyka Wojciecha Kilaratango i shimmy
- Konsultacja muzyczna
- Choreografia
- Taniecbalet
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- KonsultacjaAlfred Majewski
- Kierownictwo produkcji
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaordynat Waldemar Michorowskihrabina Idalia Elzonowska, ciotka WaldemaraMaciej Michorowski, dziad WaldemaraLucia Elzonowskaksiężna Podhorecka, babka WaldemaraMelania BarskaRita Szylinżankahrabia Barski, ojciec Melaniihrabia TrestkaRudecki, ojciec StefciarystokrataRudecka, matka StefciarystokrataWizembergowaWizembergksiążę Danieckihrabia Ćwileckihrabia Morykonihrabina Ćwileckamłoda damaarystokrata; nie występuje w napisachMichalina Ćwilecka; nie występuje w napisachnie występuje w napisacharystokrata; nie występuje w napisacharystokrata; nie występuje w napisacharystokrata; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
TRĘDOWATA | |
Powieść | |
Autor | Helena Mniszek |
Nagrodyschowaj
- 1977Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego
Patrz także:schowaj
- 1926Film fabularny / Edward Puchalski Józef Węgrzyn
- 1936Film fabularny / Juliusz Gardan
- 1937Film fabularny / Henryk Szaro
- 1970Spektakl telewizyjny / Helena Mniszek / Ryszard Zawidowski
- 1999Serial fabularny / Wojciech Rawecki Krzysztof Lang