ZNACHOR
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1981
- Premiera:1982. 04. 12
- Gatunek:Film obyczajowy, Melodramat
- Barwny, 3649 m, 128 min
Lokacje: Bielsk Podlaski, Radziejowice (pałac), Skolimów (młyn wodny), Piekary koło Piątku, Łódź (budynek Sądu Okręgowego), Warszawa (Pałac Sobańskich), Kamion w powiecie żyrardowskim (skarpa nad rzeką Rawką), Radziejowice (staw w parku przypałacowym).
"Znachor", jedna z najpoczytniejszych książek Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, była początkowo napisana jako scenariusz filmowy. Po dwukrotnym odrzuceniu go przez producentów, autor postanowił przerobić niefortunny utwór na powieść. Książka była drukowana w odcinkach, w codziennej prasie. Szybko wzbudziła ogromne zainteresowanie czytelników oraz producentów, którzy oferowali autorowi duże sumy za prawo do ekranizacji. "Znachor" wyreżyserowany w 1937 roku przez Michała Waszyńskiego, został uznany za jedną z najlepszych i najbardziej kasowych produkcji doby przedwojennej. Magnesem przyciągającym tłumy widzów była nie tylko głośna już powieść, ale też znakomita obsada, wystarczy wymienić Kazimierza Junoszę Stępowskiego, Jacka Woszczerowicza, Elżbietę Barszczewską, Józefa Węgrzyna czy Mieczysławę Ćwiklińską. Czterdzieści cztery lata później kolejnej ekranizacji podjął się Jerzy Hoffman. Pierwszoplanowe role reżyser powierzył Jerzemu Bińczyckiemu, Annie Dymnej i Tomaszowi Stockingerowi. Okazało się, że wzruszająca opowieść o losach chirurga, który stracił pamięć, przetrwała próbę czasu i znów cieszyła się sporą popularnością.
Bohater filmu, profesor Wilczur, od którego odeszła żona z ukochaną córeczką, szuka zapomnienia w alkoholu. Ciężko raniony w głowę podczas bójki w podmiejskim szynku traci pamięć. Mija piętnaście lat. Policja zatrzymuje błąkającego się gdzieś na prowincji mężczyznę bez dokumentów, który nie zna swojego nazwiska. Aby uniknąć aresztowania, włóczęga kradnie z biurka urzędnika akt urodzenia niejakiego Antoniego Kosiby. Od tej chwili pod takim nazwiskiem wędruje po kraju. Znajduje schronienie u młynarza Prokopa, pomaga jego kalekiemu synowi. Po udanej operacji źle zrośniętych kości Wasylko zaczyna chodzić, a sława znachora Kosiby roznosi się po okolicy. Miejscowy lekarz, doktor Pawlicki, zazdrosny o jego sukcesy, grozi Kosibie sądem za wykonywanie praktyki lekarskiej bez zezwolenia. Znachor bywa czasami w pobliskim miasteczku i zawsze zagląda do sklepu, gdzie pracuje oddana tu na wychowanie sierota Marysia. Rysy dziewczyny wydają mu się dziwnie znajome, ale nie może sobie przypomnieć, kogo przypomina mu ta młoda, piękna kobieta. Do Marysi zaleca się hrabia Leszek Czyński, na co patrzy z zawiścią syn karczmarza, Zenek. Odrzucony adorator przygotowuje zasadzkę, w rezultacie oboje zakochani ulegają wypadkowi. Konieczna jest natychmiastowa operacja. Doktor Pawlicki nie chce ryzykować. Znachor rozumie, że nie ma wyboru.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorskaMarek Niewiadomski
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorska
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestraBiałostockie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne "Karaski"chór
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- KonsultacjaZdzisław ŁapińskiMieczysław Kowalski
- Ewolucje kaskaderskie
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnaJadwiga Brzozowska
- Produkcja
- Obsada aktorskaprofesor Rafał Wilczur vel Antoni Kosiba2 role: Maria Jolanta Wilczur, córka profesora; Beata Wilczur, żona profesora (w tej roli aktorka pojawia się jedynie na zdjęciach przedstawiających rodzinę Wilczurów w pierwszych scenach filmu oraz słychać Jej głos czytającej z offu list Beaty Wilczur do męża)hrabia Leszek Czyńskimłynarz ProkopWasylko, syn Prokopalekarz PawlickiZenekSonia, synowa Prokopahrabina Eleonora Czyńska, matka Leszkahrabia Czyński, ojciec LeszkaSamuel Obiedzińskiprofesor Dobranieckiprzodownik policjiżona ProkopaIrina Pieskowacórka Prokopaprokurator, oskarżyciel Kosibyurzędnik magistracki Kundejkopolicjantobrońca Kosibysędziaobrońca Kosibyprokurator, oskarżyciel Kosibyszynkarzprzewodniczący sądukompan Zenkakompan Zenkasekretarka Wilczurapolicjantpielęgniarkamężczyzna w parku; w napisach nazwisko: Harasymowiczkonduktor w pociągupokojówka Wilczurówmężczyzna w parkuFranciszek, lokaj Czyńskichlokaj Wilczurówkobieta w parkuWitalis, parobek Prokopamężczyzna na uroczystości odsłonięcia popiersia WilczuraPrzemysław Skarżyńskikobieta w parkuprostytutka na ulicysekretarka Wilczuralokaj Czyńskichkompan Zenka; nie występuje w napisachkompan Zenka; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
ZNACHOR | |
Powieść | |
Autor | Tadeusz Dołęga-Mostowicz |
Patrz także:schowaj
- 1937Film fabularny / Michał Waszyński
- 1938Film fabularny / Michał Waszyński
- 1939Film fabularny / Leonard Buczkowski
- 2023Film fabularny / Michał Gazda
ANTONI KOSIBA (1)
- Część
- 64 min
MARIA JOLANTA WILCZUR (2)
- Część
- 64 min