GODZINY NADZIEI
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1955
- Premiera:1955. 05. 09
- Gatunek:Film wojenny, Film sensacyjny
- Język:polski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski
- Czarno-biały, 2800 m, 87 min
Film skierowany do produkcji w kwietniu 1954.
Lokacje: Łagów (Bramy Polska i Marchijska, rynek, wiadukt kolejowy, zamek).
Nawiązujący do stylistyki włoskiego neorealizmu sensacyjny dramat wojenny, ukazujący losy ludzi różnych narodowości przebywających w ostatnich godzinach wojny w małym miasteczku niemieckim.
Ostatnie dni wojny. W małym miasteczku na Ziemiach Zachodnich, w którym znajduje się polski szpital polowy, zebrał się różnojęzyczny tłum - są tu wracający do domów więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych, ludzie wywiezieni na przymusowe roboty, jeńcy amerykańscy . . . W okolicznych lasach ukrył się silny oddział SS. By przedrzeć się na Zachód, musi przejść przez miasteczko, leżące na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami. Ranni ze szpitala zostają pospiesznie ewakuowani na drugi brzeg. Dochodzi do nierównej walki. Giną zarówno ci, którzy chwytają za broń (m. in. komendant szpitala), jak i ci, którzy postanawiają się poddać Niemcom (byli jeńcy amerykańscy). Masakrę przerywa pojawienie się czołgów radzieckich.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Reżyser II
- Asystent reżyserad/s plastycznych; nie występuje w napisach
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator II
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Kostiumy
- Charakteryzacja
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowaN Nowicka
- KonsultacjaAdam Żwirskimedyczna
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Kierownictwo zdjęć
- Produkcja
- Obsada aktorskakapitan Walek, komendant szpitaladoktor Annaporucznik Jan Basiorsiostra Margielfryzjer Szczeżujaaktorka z teatru polowegolotnik Pietiasturmfuhrer von LyxNagel, pułkownik SSmajor Woyniczoficer amerykańskioficer sztabowyscharfuhrer SchkoppeckKurakrybakpielęgniarka Franiahandlarzstary Włochranny aktorKapodyrektor teatru frontowegosierżant Tomalażołnierz Grześ Gawrakierowca Makowskikobieta trafiona w czołochłopak z ZamojszczyznyrobotnicaNiemiec, pacjent kapitana Walkatłumacz Włochówchłopak chcący dostać się do wojskaSajewiczJanina Matuszczakdziewczyna na czołguchłopiec w pasiaku z organkamitelefonistaaktor z teatru polowego; w napisach nazwisko: Samogigórnik Dosiad, repatriant z Francjistara Niemkastary NiemiechandlarzZawadatelefonistaCzeszkastudenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowiestudenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawiestudenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzistudenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowiekapral Sumski; nie występuje w napisachskrzypek; nie występuje w napisachGiannina; nie występuje w napisachsanitariuszka Marysia; nie występuje w napisachżołnierz WP; nie występuje w napisachnie występuje w napisachEwa Dryszkiewicznie występuje w napisach; informacja za "Filmem (1955, nr 25)Amerykanin śpiewający piosenkę w Łodzi; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachAmerykanin; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; informacja za "Słownikiem Biograficznym Teatru Polskiego t. 2"Francuz; nie występuje w napisachnie występuje w napisachPolak z Mławy; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachTadeusz Motelżołnierz amerykański; nie występuje w napisachżołnierz WP; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w czołowcenie występuje w napisachdziewczyna przy kuchni polowej; nie występuje w napisachPolka; nie występuje w napisachżołnierz WP; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachHorst, Niemiec z Lyx; nie występuje w napisachdziewczynka przyłączająca się do Amerykanów; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
KONIEC I POCZĄTEK | |
Powieść | |
Autor | Jerzy Pomianowski |
Nagrodyschowaj
- 1955Nagroda Państwowa
zespołowa II stopnia - 1955Nagroda Państwowa
zespołowa II stopnia - 1955Nagroda Państwowa
zespołowa II stopnia