GNIAZDO
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1974
- Premiera:1974. 07. 19
- Gatunek:Film historyczny
- Barwny, 2700 m, 94 min
Lokacje: Wyspa Wielka Żuława na jeziorze Jeziorak koło Iławy, Wisła, łachy rzeczne oraz wąwozy w okolicach wsi Słupia Nadbrzeżna w gminie Tarłów, brzeg Bałtyku.
Prapremiera: 17. 07. 1974, Szczecin
Cedynia, noc przed bitwą, którą nazajutrz mają stoczyć wojowie Mieszka I z oddziałami margrabiego Hodona. Ciężko chory, majaczący w gorączce książę, wspomina swą drogę do władzy... Wiek X. Zagubionym wśród lasów i bagien krajem Polan rządzi stary książę Ziemomysł unikający kontaktów z sąsiadami, które w przeszłości nierzadko kończyły się dla niego tragicznie. Ziemomysł jest stary i myśli o przekazaniu władzy jednemu ze swych trzech synów. Zwyczaj każe, by jego następcą był najstarszy syn Mieszko, ale jest on zbyt ambitny i niezależny, inaczej też niż ojciec widzi przyszłość kraju. Umierając Ziemomysł przekazuje władzę w ręce drugiego syna, Czcibora. Po śmierci ojca i ceremonii całopalenia ciała monarchy, władzę przejmuje jednak Mieszko, który podporządkowuje sobie książąt plemiennych i rozprawia się z niezadowolonymi z jego rządów buntownikami. Mieszko pragnie zjednoczyć plemiona słowiańskie, rozszerzyć granice swego państwa i wprowadzić je na arenę państw liczących się w ówczesnym świecie. Jedyna droga do tego celu prowadziła przez przyjęcie chrztu i sojusze z sąsiadami i cesarzem. Mieszko żeni się z księżniczką czeską Dobrawą, córką Bolesława Okrutnego, z którego poręczenia przyjmuje chrzest. Połączony sojuszem z czeskim księciem, Mieszko staje się również - jako chrześcijański władca - przyjacielem cesarza Ottona, który przyjmuje go na swym dworze, jako równorzędnego monarchę. Wiele kłopotów ma jednak Mieszko ze swymi zachodnimi sąsiadami - plemiona Wieletów pod wodzą Wichmana oraz niemieckie wojska margrabiego Hodona nieustannie najeżdżają ziemie Mieszka, który tymczasem zdołał rozciągnąć swą władzę na Wielkopolskę, Sieradzkie, Łęczyckie, Kujawy, Mazowsze i Pomorze Zachodnie. Bitwa między wojskami Mieszka i margrabiego Hodona pod Cedynią kończy się zwycięstwem polskiego władcy, który rozbił doszczętnie siły przeciwnika. W finale Mieszko mówi do pokonanych margrabiów saskich Hodona i Zygfryda: "Idźcie, opowiedzcie wszystkim, których spotkacie, co zdarzyło się, gdy zbrojnie przeszliście Odrę. Jesteście wolni! Idźcie stąd!".
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Kierownictwo laboratorium
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Militariawspółpraca
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Wykonanie kostiumówBogdan Kowalewski
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Konsultacjanaukowanaukowa
- Ewolucje kaskaderskie
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaMieszko ICzcibór, brat MieszkaDobrawa, żona MieszkaMrokotaZiemiomysł, ojciec MieszkaBolesław I Okrutny, ojciec Dobrawymargrabia Geronmargrabia HodonŚwiętopełk, brat MieszkaOtton I WielkiOdolan, wuj Mieszkawiedźma; w napisach nazwisko: Mayerbrat Krystian, syn Bolesława Okrutnegouczestnik chrztu Mieszkaustępujący przewodniczący rady starszychŻegotaBroniszdostojnik na dworze czeskimBolesław, syn Bolesława I OkrutnegoRadostZygfryd, rycerz HodonaDerwankupiec arabskiDźwigorarcybiskupwoj Czciborawoj witający Dobrawęwoj Mieszkawoj Mieszkarycerz Mieszkajeździec; nie występuje w napisach2 role: wojownik Mieszka I, książę czeski; nie występuje w napisachnie występuje w napisachuwaga: pracę nad rolą przerwała śmierć; nie występuje w napisach