...GDZIEKOLWIEK JESTEŚ PANIE PREZYDENCIE...
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1978
- Premiera:1978. 09. 12
- Gatunek:Film wojenny, Film biograficzny
- Czarno-biały, 2400 m, 86 min
Lokacje: Warszawa (sala posiedzeń w Pałacu Ministra Skarbu przy Placu Bankowym, Most Poniatowskiego, ul. Krakowskie Przemieście, Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej 74).
"Film ten nie jest dokładną rekonstrukcją zdarzeń historycznych. Obok postaci prawdziwych występują w nim postacie zmyślone. Chcielibyśmy, aby w ich losach odbiły się losy ludzi, którzy żyli, walczyli i umierali w Warszawie we wrześniu 1939 roku..." - informacja taka otwiera film Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Film ten nie jest więc ani opowieścią biograficzną anI kroniką wydarzeń. Zrealizowany został na taśmia czarno-białej i łączy w jednorodną całość zdjęcia archiwalne z nakręconymi przez ekipę filmową. Wiele scen wygląda jakby zostały wzięte z archiwum, a tymczasem zostały nakręcone współcześnie. Jest to zasługa operatora Zygmunta Samosiuka, który zresztą otrzymał za nagrodę specjalną jury i nagrodę za zdjęcia na festiwalu w Gdyni w 1978 roku.
Rok 1934. Stefan Starzyński zostaje komisarycznym prezydentem Warszawy. Na stanowisku tym ma pozostać do wyborów. Rok 1939 w wyborach Starzyński nie uzyskuje wymaganej większości, ale w dalszym ciągu pełni funkcję prezydenta. 1 września 1939, Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bomardowanej stolicy. Sprzeciwia się nakazowi ewakuowania ważniejszych urzędów i w porozumieniu z gen. Czuma organizuje cywliną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu ludność stolicy. Warszawę opuszczają w pośpiechu przedstawiciele obcych placówek dyplomatycznych, pozostaje jednak amerykański dziennikarz zafascynowany bohaterską postawą mieszkańców i ich prezydneta. Tymczasem sytuacja w mieście jest z każdym dniem coraz trudniejsza, brakuje wody, elektryczności, lekarstw. 26 września zapada decyzja o kapitulacji. W sztabie naczelnego dowództwa pojawia sie zdesperowany młody żołnierz z zamierem zabicia gen. Rómmla, który jego zdaniem zdradził ojczyznę godząc się na kapitulację. Do zabójstwa jednak nie dochodzi. Niemcy wkraczają do Warszawy, Starzyński nie chce skorzystać z ostatniej szansy wyjazdu - swoje miejsce w samolocie odstępuje amerykańskiemu dziennikarzowi. Miesiąc później zostaje aresztowany w swoim gabinecie przez gestapo i wywieziony w nieznane miejsce.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator obrazu
- Operator kamery
- Współpraca operatorskaw napisach imię: Witold
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Materiały archiwalne
- KonsultacjaStefan JelentaZygmunt Ogrodzki
- Ewolucje kaskaderskienie występuje w napisach
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjnaJadwiga Szymoszek
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskadziennikarz z USAzastępca Starzyńskiegosekretarka StarzyńskiegoMieczysław Niedziałkowskizastępca Starzyńskiegopokojówka Starzyńskiegozastępca Starzyńskiegodoktor Stefan, przyjaciel Starzyńskiegogenerał RommelMarian KościałkowskioficerSol Flapanradiotelegrafista ambasady Stanów Zjednoczonychdama z kawiarniplutonowy podchorąży PiłsudskilekarzAdam Feliks PróchnikMichał Tokarzewski-Karaszewiczoficer GestapoWalerian CzumaStanisław Duboisnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachzastępca Starzyńskiego; nie występuje w napisachnie występuje w napisachkrawiec proponujący Starzyńskiemu szycie mundurów; nie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachurzędnik Ratusza; nie występuje w napisachadiutant; nie występuje w napisachwspółpracownik Starzyńskiego; nie występuje w napisachnie występuje w napisachczłonek Komitetu Obywatelskiego głosujący za kapitulacją; nie występuje w napisachHans Sieeversnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisachnie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1978Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna Jury
- 1978Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
- 1979Cordoba (MFF Historycznych)-Nagroda Główna