Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POTOP

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1973-1974
  • Premiera:
    1974. 09. 02
  • Gatunek:
    Film historyczny
  • Barwny (Eastmancolor - Panavision), metraż: 70 mm: ok. 11000 m (cz. I - 5795 m, cz. II - ok. 5500 m); 35 mm: ok. 9000 m (cz. I - 4627 m, cz. II - ok. 4500 m), ok. 316 min (cz. I - 169 min, cz. II - 146 min)

    Lokacje: Kraków-Wola Justowska, Dolina Chochołowska, Częstochowa (Jasna Góra), Sulejów, Trzy Morgi nad Pilicą, Dolina Strążyska, Kraków (Wawel), Pieskowa Skała, Puszcza Niepołomicka, Wąchock (klasztor cystersów), Nowy Targ (lotnisko), Ukraina (okolice Kijowa, Podhorce, Olesko, Dniepr), Białoruś (Mińsk).

    Premiera II części filmu: 10. 10. 1974

Najbardziej spektakularną część Sienkiewiczowskiej "Trylogii" Jerzy Hoffman zaadaptował w duchu tradycyjnej interpretacji dzieła "ku pokrzepieniu serc", kładąc szczególny akcent na wewnętrzną przemianę bohatera, Andrzeja Kmicica, który z watażki i awanturnika staje się wzorem odwagi i patriotyzmu. W "Potopie" zagrała cała czołówka polskich aktorów. W rolach pierwszo- i drugoplanowych wystąpiło łącznie blisko czterystu aktorów i tysiące statystów. Realizacja filmu to jedno z największych przedsięwzięć produkcyjnych w dziejach polskiej kinematografii Ekranizacja powieści Sienkiewicza jest już trzecią z kolei - pierwsza powstała w roku 1912, druga w 1915. Nad scenariuszem wspólnie pracowali Jerzy Hoffman, Adam Kersten i Wojciech Żukrowski, sceny historyczne konsultowane były z całym sztabem naukowców. Obszerne partie filmu nakręcono w Związku Radzieckim - w okolicach Mińska zbudowano Wodokty, Wołmontowicze i Lubicz, pod Kijowem w dorzeczu Dniepru zrealizowano wiele scen bitewnych. Przygotowano 23 tysiące kostiumów i tysiące rekwizytów. Ogromną kolubrynę wykonano w elbląskim "Zamechu".

Część I: Lata 1656-1660, okres najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży orszański Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy, w tym także objęcie polskiego tronu. Kmicic porywa księcia Bogusława Radziwiłła, by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy. Ale Bogusław rani go ciężko i umyka pogoni.
Część II: Doszedłszy do zdrowia Andrzej Kmicic udaje się z Soroką i Kiemliczami, pod przybranym nazwiskiem Babinicz, do Częstochowy. Broni przed Szwedami klasztoru Jasnogórskiego. Dostaje się do niewoli, z której ucieka na Śląsk, pod rozkazy Jana Kazimierza. Omal nie ginie broniąc króla podczas bitwy w wąwozie. Wyznaje królowi swoją przeszłość, wyjawia prawdziwe nazwisko i zostaje zrehabilitowany. Odtąd na czele królewskiej chorągwi bierze udział w kolejnych bitwach ze Szwedami. W bitwie pod Prostkami stacza pojedynek z księciem Bogusławem i bierze go do niewoli. Ciężko ranny w czasie następnej bitwy pragnie umrzeć w rodzinnych stronach. Widok ukochanej Oleńki dodaje mu sił i chęci do życia. Dziewczyna dopiero teraz dowiaduje się, że kocha bohatera, a nie zdrajcę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POTOP
Powieść
AutorHenryk Sienkiewicz

Nagrody
schowaj

  • 1974
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda "Złote Lwy Gdańskie"
  • 1974
  • 1974
  • 1974
    Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
    w kategorii: najlepszy film polski; przyznana w 1975
  • 1974
    Złota Kamera (przyznawana przez pismo "Film")
    w kategorii: najlepszy aktor lub debiut aktorski; przyznana w 1975
  • 1975
    Festiwal Filmowy Ludzi Pracy (Czechosłowacja)-nagroda aktorska
  • 1975
    Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
    I stopnia
  • 1975
    Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
    nominacja w kategorii: film obcojęzyczny
  • 1999
    Koniec wieku - ankieta "Polityki"
    5 miejsce w ankiecie "Najciekawsze filmy polskie XX wieku"
  • 2007
    Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
    "Złota Kaczka" 50-lecia dla sceny walki Kmicica z Panem Wołodyjowskim w kategorii: Najlepszy pojedynek
  • 2009
    Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
    dla najlepszego filmu historyczno-kostiumowego w historii polskiej kinematografii; film dostał także nagrodę w plebiscycie widzów TVP

Patrz także:
schowaj

POTOP REDIVIVUS

  • Rekonstrukcja
  • Rok produkcji:
    2014
  • 177 min

Zwiastuny (4)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2025.01.16 00:13:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.