CIEŃ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1956
- Premiera:1956. 05. 01
- Gatunek:Film obyczajowy, Film sensacyjny
- Czarno-biały, 2678 m, 98 min
Lokacje: Bytom, Niemcza, Jordanów Śląski, Mysłowice (nieistniejąca kamienica w Rynku Nr 12, ul. Grunwaldzka, kopalnia "Mysłowice"), Gliwice (wiadukt na ulicy Zabrskiej).
Sensacyjny dramat społeczny; tytułowy "Cień", człowiek bez twarzy kojarzy się bohaterom trzech nowel (akcja toczy się podczas okupacji i krótko po wojnie) z napotykanymi przez nich postaciami - prowokatora, zdrajcy i sabotażysty. Mężczyzna skacze z pędzącego pociągu i ginie. Identyfikację uniemożliwia zmasakrowana twarz i brak jakichkolwiek dokumentów. Ale prowadzący śledztwo oficer milicji twierdzi: "I włos ma swój cień, cóż dopiero człowiek. Poszukasz cienia, po cieniu faceta rozpoznasz . . ." Dwie następujące po sobie opowieści zdają się zaprzeczać temu twierdzeniu. Nie wiadomo, na przykład, do tej pory, jak to się stało, że podczas wojny doszło do krwawego starcia dwóch grup bojowych należących do tej samej organizacji podziemnej. A kapitan Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który udawał się do bandy "Malutkiego", by zgładzić jej dowódcę, musiał zabić w decydującym momencie również swego towarzysza, ponieważ zaczął go podejrzewać o zdradę . . . Dopiero trzecie zdarzenie podsuwa pewne rozwiązanie zagadki. Młody chłopak złapany w cudzej marynarce twierdzi, że należała ona do człowieka, który wyskoczył z pociągu i się zabił. Chłopak rozpoznał go bowiem jako organizatora sabotażu w jednej z kopalń śląskich. Jego nazwisko pojawiało się i w poprzednich opowieściach.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Asystent reżyseraw napisach nazwisko: Kuc
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator II
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Scenografia
- Współpraca scenograficznaAlfred Kaznowski
- Dekoracja wnętrz
- Współpraca dekoratorskaM Niedźwiedzka
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Kierownictwo zdjęć
- Produkcja
- Obsada aktorskadoktor KnyszynKarbowski, porucznik KBWMikułaplutonowy MO prowadzący śledztwo w sprawie "Cienia"Antoni, porucznik WPJasiczka, prowokator NSZ"Cień" Biskupik, po wojnie "pan Stanisław"kolejarz w Brzezinachchłopkachłop z ręką na temblakukasjerka w sklepie Cibulkipanna Jasiatowarzysz Andrusikiewiczbojowiec robotniczej organizacji podziemnej w sklepie Cibulkisanitariusz w szpitalu"Riwolwer", członek grupy Knyszynakolejarz na stacji w BrzezinachKubas, pracownik rzeźni, członek szajkiStefanbrat Tekli, członek szajkibojowiec robotniczej organizacji podziemnej w sklepie Cibulkiprzyjaciółka Stefana"Malutki", dowódca oddziału NSZtowarzysz Ruszczak, bojowiec robotniczej organizacji podziemnej w sklepie Cibulkipraczka Teklatramwajarz Mirek, członek grupy Knyszynakułak Wiślickichłop z Zalepianczłonek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachczłonek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachpijak w knajpie; nie występuje w napisachPeler, towarzysz na zebraniu komunistów; nie występuje w napisachczłonek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachwieśniak mówiący o podpaleniu tartaku; nie występuje w napisachżołnierz patrolu z bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachczłonek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachrobotnica w kopalni; nie występuje w napisachczłonek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachczłonek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachczłonek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachpijak w knajpie; nie występuje w napisachakordeonista; nie występuje w napisachnie występuje w napisachżołnierz patrolu z oddziału "Malutkiego"; nie występuje w napisachczłonek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachsierżant Grzyboń, członek bandy "Malutkiego"; nie występuje w napisachtowarzysz na zebraniu komunistów; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
CIEŃ | |
Opowiadanie | |
Autor | Aleksander Ścibor-Rylski |
Nagrodyschowaj
- 1957Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
za rok 1956; wręczenie nagrody nastąpiło 30 grudnia 1957