Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SUMMERTIME

2009
Cyprian Piwowarski

"Jest to film o dwóch światach, dwóch kolorach i oceanie pszenicy" - tak swoją trzecioroczną etiudę streszczał autor. W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim na antenie radiowej Trójki dodawał, że praca nad filmem zaczyna się dla niego od uczucia, emocji, potem następuje moment znalezienia barwy: "Bo wtedy buduje mi się cały świat." (Talenty Trójki 2012 na ostatniej prostej!). Summertime łączy się jeszcze z ciepłem letniego dnia, ale jest w nim już poczucie przemijania, rychłego końca i nostalgii, która nadejdzie niebawem. Dwie rzeczywistości, dwa uczucia opisane zostały przez dwie palety barwne: jedna to chłodne szarości i błękity, druga to różne odcienie pomarańczy, żółci i czerwieni. Jeden świat znajduje się na dole, na co wskazuje kierunek spojrzeń bohaterów, drugi - na górze. Na tym kończą się oczywiste podziały. Z pozoru bowiem światy te są odrębne, ale okazują się organicznie połączone. Pierwszy sygnał owego sczepienia stanowi czerwony kwiat opadający na dno, w niebieską przestrzeń. Antycypuje on nie tylko związek pomiędzy bohaterami z obu światów, ale i deszcz liści na dnie, i skoszone pola na górze, a zatem koniec lata.

Koncepcja filmu oparta została na metaforach językowych, dla których autor poszukuje plastycznego, obrazowego ekwiwalentu. Najbardziej oczywistym skojarzeniem wydaje się przenośnia: morze pszenicy. Wśród pól pojawia się kuter, który łowi ziarna jak ryby. Zboże faluje na wietrze. Nagle świat u góry, mimo odmienności barw i nastrojów, zaczyna przywodzić na myśl podwodne, niebieskawe krainy, w których z kolei łodygi roślin kojarzą się z łanami pszenicy. Sposób poruszania się postaci również zaciera granicę pomiędzy obiema rzeczywistościami. Chłopak spada, lecz jego spadanie odbywa się jakby pod wodą, aż w końcu trafia do niebieskiego królestwa, w objęcia smutnej dziewczyny. Summertime to znakomita ilustracja tezy, że film animowany "posługuje się odrębnym językiem, pozwalającym tworzyć sztukę niemożliwości, gdzie wszystko, co wyobrażalne jest zarazem osiągalne." (P. Wells, Animacja, przeł. A. Garbiński, Warszawa 2009), że jego siła tkwi nie w imitacji, lecz w kreacji, w synkretycznej współpracy elementów z różnych dziedzin, które tworzą nową całość.

Cyprian Piwowarski stopniowo podsuwa interpretacyjne tropy, żadnemu nie dając jednak pierwszeństwa, niczego nie rozstrzygając. Może świat podwodny to królestwo śmierci? A może młodzieńca pożera ogień piekielny? Czy powstaje z martwych, czy odradza się z popiołów? Znaki kulturowe nie są jednoznaczne, choć wyraźnie osadzone w tradycji europejskiej, w jej symbolach i mitach. Błaha, z pozoru pretekstowa, fabuła Summertime odsyła do bogatego repertuaru bajek i baśni o samotnych, uwięzionych dziewczynach, o miłości niemożliwej, o chłopcach, których lekkomyślność zostaje ukarana, a kara tylko z pozoru nie jest dotkliwa. Piwowarski skazuje bowiem swoich bohaterów na wieczną tęsknotę.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.