Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOUSE

2001
Wojciech Wawszczyk

Etiuda jest animacją komputerową. Ukazuje, jak trudno być wiernemu samemu sobie pośród osób, które wydają się mieć silniejsze osobowości. Bohater w towarzystwie zwyczajnej, szarej myszki przybywa do pewnego miasta. Spacerując po jego ulicach spostrzega, że każdy z mijanych ludzi ma swoje zwierzę: wielką krowę, gadatliwe papugi, wielbłąda, a nawet ogromnego wieloryba - wszystkie większe i silniejsze od myszy. Ich właściciele z zaskoczeniem i dezaprobatą spoglądają na malutką mysz w kieszeni bohatera, która próbuje nadrabiać miną, szczerząc się do nich w przymilnym uśmiechu. Wszystko na nic. Bohater ukryje swoją mysz w pudełku, a na ulicy pojawi się w towarzystwie zrobionego w warsztacie monstrum z głową krowy, wielbłądzimi garbami, skrzydłami ptaków i rybim ogonem. Zwierz wzbudzi podziw mieszkańców miasteczka. Poruszanie się z tym stworem przekroczy jednak możliwości fizyczne mężczyzny.

W Mouse Wojciech Wawszczyk sięga po prastary w literaturze chwyt stylistyczny - jedną z odmian alegorii, która poza znaczeniem dosłownym ukrywa w sobie znaczenie domyślne. Relacja pomiędzy przedmiotem a znaczeniem alegorycznym ma bardzo często ustalony w kulturze charakter. W bajkach, fraszkach i innych drobnych utworach literackich pewne cechy ludzkiego charakteru ukazywane były za pomocą zwierząt, dlatego lisa utożsamiamy z przebiegłością, a sowę z mądrością. Wawszczyk w sposób przewrotny odwołuje się do tej figury. Mysz symbolizuje oczywiście przeciętność i szarość bohatera, papugi - gadatliwość i skłonność do plotek u napotkanych kobiet, krowa i wieloryb odsyłają do fizycznych rozmiarów postaci. Szczególny charakter przedstawienia postaci w Mouse polega na tym, że zwierzęta nie zastępują w etiudzie ludzi, lecz im towarzyszą, charakteryzując ich jednocześnie. Bohater jest myszką, ale i posiada małego gryzonia. Gdy tworzy skomplikowane monstrum jego tożsamość rozpływa się. Staje się konglomeratem cech innych ludzi, których napotkał na swej drodze. Eklektyczność osobowości ciąży mu, ogranicza. Być może istnieje więc jeszcze szansa dla małej myszki w pudełku…

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.