Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Pomianowski

 
zwiń

 • 1921. 01. 13
  Data urodzenia
  Łódź
 • 1962
  Nagroda
  nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w dziedzinie teatru
 • 1988
  Nagroda
  nagroda ZAiKS-u za twórczość przekładową
 • 1990
  Nagroda
  nagroda Polskiego PEN-Clubu
 • 1992
  Nagroda
  nagroda miesięcznika "Literatura na świecie"
 • 1998
  Nagroda
  nagroda im. J. Mieroszewskiego przyznana przez paryską "Kulturę" za pracę publicystyczną
 • 1998
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
 • 2005
  Odznaczenie
  Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla współpracy między narodami Polski i Rosji, za działalność literacką i publicystyczną" (11.11)
 • 2016. 12. 29
  Data śmierci
  Kraków; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Pisarz, tłumacz, krytyk teatralny, scenarzysta filmowy. W 1938 rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Wojnę przeżył na terenie ZSRR, gdzie m. in. rozpoczął studia medyczne. Do Polski wrócił wraz z armią Berlinga. W 1946 wyjechał do ZSRR jako korespondent prasowy. W 1947 ukończył w Moskwie studia w dziedzinie psychiatrii i następnie pracował w Ministerstwie Zdrowia. W latach 1950-59 prowadził dział teatralny w "Nowej Kulturze", a do 1961 w redakcji pisma "Świat". W 1953 został objęty zakazem publikacji. W latach 1953-57 wykładał na Wydziale Dziennikarstwa UW. W latach 1959-61 był kierownikiem literackim Teatru Narodowego, w latach 1961-68 kierownikiem literackim zespołu filmowego "Syrena". W 1966 wystąpił demonstracyjnie z PZPR w proteście przeciwko szykanom wobec Leszka Kołakowskiego. Po wydarzeniach marca 1968, pozbawiony możliwości pracy, wyjechał do Włoch, gdzie był wykładowcą na uniwersytetach w Bari i Pizie. W 1994 powrócił do Polski.

Siostrzeniec aktorki Heleny Gruszeckiej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.05.17 01:24:51
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego