Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROK Z ŻYCIA KRAJU

  • Tytuł alternatywny: WOJENNY STAN
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2024
  • Premiera:
    2024. 11. 21
  • Czarno-biały + barwny, 84 min

    12 grudnia 2024 w TVP 1 odbyła się premiera skróconej (60 min), telewizyjnej wersji filmu, pod tytułem "Wojenny stan".

Puste półki, handlowanie kartkami i kurczątka sprzedawane w sklepie obuwniczym. To polska codzienność sprzed ponad czterech dekad. Tomasz Wolski w swoim najnowszym dokumencie “Rok z życia kraju” po raz kolejny sięga do archiwów. Choć punktem wyjścia jest dla niego moment wprowadzenia stanu wojennego, to za sprawą wybranych nagrań cofamy się w czasie o 16 miesięcy i 12 dni, po to by lepiej zrozumieć ówczesne nastroje i złożoność procesów, które doprowadziły do decyzji z 13 grudnia 1981 roku.
Rosnąca w siłę Solidarność, kolejne wystąpienia Lecha Wałęsy i niemalże powszechność strajków, wzbudzały u komunistycznej władzy poważny niepokój. Propagandowe hasła i komunikaty dochodzące z mediów miały coraz mniejszą siłę przebicia, zaczęto więc wzmagać napięcia między Polakami stojącymi po stronie opozycji, a tymi, którzy z obawy przed zmianą, stali po stronie rządu.
Pojawienie się w grudniu czołgów i wojskowych patroli na ulicach całego kraju, poprzedziło nie tylko słynne wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, ale konsekwentne podsycanie społecznych nastrojów. Polsce miała grozić wojna domowa i tylko stan wojenny miał ją powstrzymać. Jawnie propagandowa treść trafiła do części obywateli, którzy, tak jak przyzwyczaili się do pustek w sklepach, powoli zaczęli oswajać się też z żołnierzami mijanymi na ulicach. Najbardziej przejęty nową sytuacją wydaje się być zagraniczny korespondent. [KFF]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2024
    Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny)-Srebrny Róg dla filmu o wysokich walorach artystycznych
    uzasadnienie jury: "Jury było pod ogromnym wrażeniem mistrzowskiego montażu: widocznego w tempie, doborze ścieżki dźwiękowej, pejzażu dźwiękowym i konstrukcji narracji. Film wywołuje szeroki wachlarz emocji, od śmiechu po współczucie i oburzenie, czyniąc odległą historię tym bardziej istotną i aktualną dla współczesnej publiczności"
  • 2024
    Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS "Prawa Człowieka w Filmie")-Wyróżnienie Stowarzyszenia Kin Studyjnych
    w konkursie "Nowe Filmy Polskie"
    uzasadnienie jury: "Z pozornie niepotrzebnych materiałów, powstało coś absolutnie fascynującego. Fantastyczny montaż, to znaczy koronkowa robota przy przekopywaniu archiwów, odczarowująca skostniały w społecznej świadomości obraz jednego z czarniejszych okresów historii Polski drugiej połowy XX wieku. Dzięki twórcom zaglądamy dosłownie za kulisy emblematycznych obrazów tamtej epoki. Takiego obrazu stanu wojennego jeszcze dotąd nie było"
2025.01.04 00:35:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.