Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Filip Bajon

Filip Bajon - galeria

 
zwiń

 • 1947. 08. 25
  Data urodzenia
  Poznań
 • 1970
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • 1972
  Nagroda
  Nagroda im. Wilhelma Macha za najlepszy debiut; za powieść ""Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody"
 • 1974
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi
 • 2002
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (26.10)
 • 2011
  Nagroda
  "Złoty Glan", nagroda kina Charlie w Łodzi dla ""twórcy niezależnego z uporem przeciwstawiającego się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej", przyznana podczas XVI Forum Kina Europejskiego "Cinergia" w Łodzi
 • 2014
  Odznaczenie
  Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
 • 2022
  Nagroda
  "Kryształowy Dzik" za osiągnięcia w reżyserii filmowej na 15. Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego we Wrocławiu
 • 2022
  Nagroda
  "Złoty Anioł" za całokształt twórczości na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Tofifest" w Toruniu
 • 2022
  Nagroda
  Nagroda Specjalna "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
 • 2023
  Nagroda
  Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC za "tworzenie fascynujących, niezwykle dopracowanych filmowych światów, mistrzowską pracę z aktorami, kreowanie spektakularnych postaci, za posługiwanie się bezkompromisowym językiem szczerości i prawdy"

Reżyser filmowy. Od 1970 publikował utwory literackie w prasie. W roku 1971 wydał pierwszą powieść "Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody". Opublikował także zbiór opowiadań "Proszę za mną w górę" (1972), powieści "Serial pod tytułem" (1974), "Podsłuch" (1994), "Cień po dniu" (2006) i wiele scenariuszy filmowych. Jest również reżyserem teatralnym (m. in. wyreżyserował "Z życia glist " Enquista na Scenie na Piętrze w Poznaniu, "Płatonowa" Czechowa w Starym Teatrze w Krakowie, "Szaleństwo Jerzego III" Benneta w Teatrze Dramatycznym w Warszawie) i telewizyjnym. W latach 90-tych szef Studia Filmowego "Dom", w latach 2015-2019 dyrektor Studia Filmowego "Kadr". Wieloletni członek Zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz w PWSFTviT w Łodzi. W latach 2008-2016 dziekan Wydziału Reżyserii PWSFTviT.

Ojciec reżyserów Kaspra i Ksawerego Bajonów.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.07.19 00:29:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.