Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOGRYWKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Premiera:
    2003. 05. 26
  • Barwny, 74 min

Gyorgy Spiro, współczesny węgierski dramaturg i krytyk literacki żydowskiego pochodzenia, jest dobrze znany w Polsce przede wszystkim jako autor "Szalbierza", wystawianej u nas z dużym powodzeniem sztuki o Wojciechu Bogusławskim. Ale zainteresowania Węgra polską kulturą na tym się nie kończą. Spiro ma w dorobku liczne przekłady naszej literatury, od Wyspiańskiego po Gombrowicza. W drugiej połowie lat 80. wydał powieść "Iksowie", która wywołała skandal. Autora posądzano o fałszowanie historii Polski lat 1815-30 i dyskredytowanie jej wybitnych postaci, takich jak Stanisław Staszic czy Julian Ursyn Niemcewicz.
W swoich sztukach Spiro często porusza bliski wielu ludziom z Europy Wschodniej temat zbiorowych i jednostkowych dramatów uwikłania w historię, duchowych ran i bolesnych wspomnień. Podobnie jest również w "Dogrywce": po czterdziestu latach uchodźca z 1956 r. spotyka się w Budapeszcie ze swoim domniemanym wybawcą. Konfrontacja mitów i faktów historycznych oraz biograficznych staje się dla obu stron swoistym katharsis.
W skromnym mieszkaniu pary emerytów z robotniczego blokowiska w Budapeszcie zjawia się pewnego dnia niecodzienny gość: mężczyzna z amerykańskim paszportem, który chce się widzieć z panem domu. Twierdzi, że w styczniu 1957 r., w okresie masowych aresztowań przeciwników jedynie słusznego ustroju, ten ostrzegł go w nocy o planowanym aresztowaniu. Przez obóz dla uchodźców w Austrii mężczyzna dostał się do USA, tam zdobył zawód inżyniera, założył rodzinę, zrobił karierę. Teraz jednak rozwiedziony, samotny, już właściwie na emeryturze, zapragnął zrealizować swe wieloletnie marzenie o tym, by wrócić do kraju i odwdzięczyć się człowiekowi, który go uratował.
Jego wybawca reaguje jednak agresją na te słowa. Zaprzecza, jakoby kiedykolwiek widział gościa, a tym bardziej mu pomógł. Jest przekonany, że to nasłany przez nową władzę agent, który ma go zdemaskować - jego, byłego milicjanta, który robił, co mu kazano. Głęboko zresztą wierzył w słuszność tych działań. Komunista z przekonania nie ma słów na wyrażenie swej nienawiści do kapitalizmu i kapitalistów, którzy - jego zdaniem - zniszczyli dorobek wielu pokoleń, rozkradają kraj, wysługują się obcym rządom i nieprzyzwoicie bogacą. On nigdy nie robił nic z chęci zysku, był wierny idei i taki pozostał. Z maniackim uporem powtarza, że gość musiał go z kimś pomylić. Ku rozpaczy dorosłej córki, która wpadła do rodziców z krótką wizytą, tylko po to, by wziąć przygotowane przez matkę jedzenie, oświadcza, że nic od niego nie chce: ani pieniędzy, ani ofiarowanego mu samochodu, ani zaproszenia do Ameryki. Nie chce, bo - jak w końcu niemal mimowolnie wyjawia - wstydzi się tego, co zrobił. Nie zdradził wtedy, gdy przywdział milicyjny mundur, ale gdy w chwili słabości zastukał nocą w okno młodego chłopaka. I wciąż nie może sobie tego darować. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DOGRYWKA
AutorGyörgy Spiró
PrzekładJolanta Jarmołowicz

Varia
pokaż

2024.06.06 00:46:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.