Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jan Marcin Szancer

 

  • 1902. 11. 12
    Data urodzenia
    Kraków
  • 1973. 03. 21
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Scenograf i rysownik. Od najmłodszych lat miał kontakt z teatrem; jako 12-letni chłopiec statystował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Studiował filozofię na UJ, w 1920 rozpoczął naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (ukończył ją w 1926). Równocześnie uczył się w szkole dramatycznej (1920-21). Współpracował jako scenograf z wieloma teatrami, był też grafikiem współpracującym z licznymi czasopismami. W okresie okupacji ilustrował książki przygotowywane przez podziemne oficyny do wydania po wojnie. W 1942 robił scenografię dla jawnego Teatru Miniatury w Warszawie. W 1944 projektował ulotki powstańcze. Po wojnie poświęcił się przede wszystkim ilustracji książkowej i grafice. Od 1951 był profesorem ASP w Warszawie. Nadal współpracował z teatrami, w sezonie 1965/66 był głównym scenografem Teatru Wielkiego w Warszawie. Współpracował z telewizją i filmem. W latach 1955-58 był współorganizatorem i kierownikiem artystycznym Teatru Tv. Napisał i wydał dwa tomy wspomnień: "Curriculum vitae" (1969) i "Teatr cudów" (1972).

Ojciec aktorki Małgorzaty Szancer.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.10.15 00:46:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl