AWANTURA O BASIĘ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1959
- Premiera:1959. 11. 03
- Gatunek:Film dla dzieci (młodzieży)
- Czarno-biały, 2754 m, 96 min
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 9 marca 1959.
Lokacje: Łódź (siedziba Akademii Muzycznej przy ul. Gdańskiej 32, Park Poniatowskiego, lokal SPATiF przy Alei Kościuszki 31/33), Kraków (dworzec, Rynek Główny, stacja Kraków - Krzemionki).
Film według bestsellerowej powieści Kornela Makuszyńskiego, uhonorowany "Brązowym Lwem" na MFF dla Dzieci w Wenecji w 1960 roku, z doskonałą dziecięcą rolą czteroletniej wówczas Małgosi Piekarskiej.
Akcja toczy się u schyłku XIX wieku. Matka kilkuletniej Basi ginie tragicznie pod kołami pociągu. Na chwilę przed śmiercią udaje się jej wyszeptać adres przyjaciółki, Stanisławy Olszańskiej, której chce powierzyć dziewczynkę. Chwilowo opiekę nad sierotą sprawują doktorstwo Budziszowie z małego miasteczka, lecz muszą wypełnić ostatnią wolę zmarłej. Zrozpaczona perspektywą rozstania z dziewczynką pani doktorowa wysyła list do panny Olszańskiej zawiadamiający o przyjeździe Basi, po czym odprowadza małą do pociągu. Z adresem na piersi dziewczynka sama wyrusza do Krakowa.
W pociągu poznaje aktora Walickiego, który ponoć nie znosi dzieci, lecz zajmuje się sierotą, gdy nikt nie zgłasza się po nią na dworzec. Razem z przyjacielem, młodym aktorem Szotem, próbują rozszyfrować informację z kartki zawieszonej na szyi dziecka. Niestety, zalane mlekiem litery zamazały się doszczętnie i bardzo trudno zrekonstruować nazwisko i adres osoby, u której mała ma zamieszkać. Pewni, że udało im się rozszyfrować zagadkę, odwożą Basię do literata Stanisława Olszowskiego. Osłupiały pisarz bardzo szybko poddaje się urokowi dziecka i troskliwie zajmuje się sierotą, a pomagają mu dzielnie i gorliwie służący Michaś i stróżka Walentowa.
Tymczasem panna Olszańska, powróciwszy po długiej nieobecności do miasta, dowiaduje się o tragicznej śmierci przyjaciółki i zaginięciu dziewczynki. Wszczyna rozpaczliwie poszukiwania. Odnajduje wreszcie pana Olszańskiego, lecz pisarz nie chce oddać dziecka, które pokochał całym sercem. Rozgrywa się regularna batalia o Basię - z jednej strony walczą panie: panna Stasia, babcia Tańska, doktorowa Budziszowa i dwie paniusie w czerwonym i zielonym kapeluszu, które miały się opiekować dzieckiem w pociągu, z drugiej w szranki staje "cała kamienica", zauroczona przybraną córką literata. W końcu Walicki i Szot wydają wyrok salomonowy: w nieparzyste miesiące roku Basia ma przebywać u panny Olszańskiej, w parzyste - u pana Olszowskiego. Bystra pannica wykorzystuje tę sytuację i bawi się świetnie, ale pragnie mieć jeden dom i dwoje przybranych rodziców. I postanawia, że do tego doprowadzi. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Scenografia
- Scenograf II
- Współpraca scenograficzna
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Garderoba
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwięk
- Operator dźwięku II
- Współpraca dźwiękowaw napisach inicjał imienia: H.
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Rysunki
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaBasia Bzowskapani Tańska, babcia Stanisławy OlszańskiejStanisława OlszańskaStanisław OlszowskiMarcysia, służąca Olszańskiejdoktorowa Leontynaaktor Antoni Walickiaktor Feliks Szotdoktor Karol"czerwony" kapeluszMichałek, służący Olszowskiego; w napisach nazwisko: BeerWalentowa, dozorczyni kamienicy Olszowskiego"zielony" kapeluszdewotka; nie występuje w napisachaktor Sokołowski grający królika; nie występuje w napisachchłopak sprzedający mleko; nie występuje w napisachwoźnica; nie występuje w napisachdorożkarz; nie występuje w napisachstrażak; nie występuje w napisachsiostrzeniec prezesowej; nie występuje w napisachsłużąca Marysia; nie występuje w napisachmecenasowa Kaniewska; nie występuje w napisach2 role: młody kolejarz, książę ze snu; nie występuje w napisachdziewczynka z wózkiem dla lalek w parku; nie występuje w napisachMagdzia, służąca doktorostwa; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
AWANTURA O BASIĘ | |
Powieść | |
Autor | Kornel Makuszyński |
Nagrodyschowaj
- 1960Wenecja (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Brązowy Lew
- 1960Wenecja (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-nagroda Komitetu Wychowania i Kultury
- 1960Wenecja (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-nagroda CIDALC
- 1961Nagroda Prezesa Rady Ministrów-za twórczość dla dzieci
Patrz także:schowaj
- 1995Film fabularny / Kazimierz Tarnas
- 1996Serial fabularny / Kazimierz Tarnas