Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWIE WIGILIE

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 12. 23
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 61 min

Wigilia - najbardziej rodzinne ze świąt, magiczny dzień zgody, wzajemnej życzliwości, nadziei. To również czas wspomnień. Tytułowe dwie Wigilie rozdziela rok, przez który w życiu czwórki młodych bohaterów filmu wiele się wydarzyło. Wracają myślami do minionych świąt, robią bilans zysków i strat.
Rok wcześniej Maciek, technik w jednej z fabryk, przypadkowo poznał w kawiarni pewnego architekta, Edwarda. Nieco pijany mężczyzna poprosił go, aby odwiózł go do domu, sam nie mógł w takim stanie siadać za kierownicą. Na miejscu Maciek poznał jego córkę, Jadwigę, śliczną studentkę pierwszego roku PWST. Wywarła na nim duże wrażenie. Kilka dni później zaprosił ją do restauracji. Zaczęli się spotykać, a podczas wspólnego wyjazdu w góry zostali kochankami. Ale już wówczas dały o sobie znać duże różnice charakterów między nimi. Jadwiga - rozpieszczona jedynaczka, kapryśna i żywiołowa, nie pasowała do spokojnego, pracowitego i praktycznego Maćka, który nie zaznał w życiu wiele rodzinnego ciepła. Był jednak wytrwały, zabiegał o wybrankę. Po paru miesiącach znajomości okazało się, że Jadwiga jest w ciąży. Był to dla niej szok. Nie zamierzała wiązać swojej przyszłości z Maćkiem, marzyła o karierze aktorskiej, sławie. Niespodziewana ciąża przekreślała te plany. Mimo próśb chłopaka Jadwiga postanowiła ją usunąć. Ale kolejni lekarze, których odwiedzała, uprzedzali ją, że konsekwencją zabiegu może być późniejsza bezpłodność. Jacek, inżynier, który właśnie wybiera się na dwuletni kontrakt do Bangkoku, rok wcześniej odszedł z domu, zostawiając żonę, Wandę, i kilkuletniego synka, Tomka. Związał się z młodą plastyczką, Danką, zakochaną w nim bez pamięci. Oboje dobrze się rozumieją, ale Jacek nie potrafi i nie chce całkowicie zapomnieć o rodzinie. Pomaga Wandzie w trudnych sprawach, widuje się z synkiem, który go uwielbia. W kolejną Wigilię, po pracy, też postanawia się z nim spotkać, kupić mu Gwiazdkowe prezenty. Wieczorem Jacek i Danka mają spędzić Wigilię z Maćkiem i Jadwigą, u rodziców przyszłej aktorki. Ale Jacek się spóźnia. Zaniepokojona Danka zaczyna go szukać. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
  w kategorii: Kreacje aktorskie; za rok 1987
2024.06.06 02:30:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.