Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIĘCIOŁ

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1970
  • Premiera:
    1971. 05. 21
  • Gatunek:
    Komedia
  • Barwny, 2670 m, 85 min

    Lokacje: Warszawa (osiedle Za Żelazną Bramą, Supersam przy ul. Puławskiej, Dworzec PKP Śródmieście, Ściana Wschodnia).

Kiedy w 1971 r. "Dzięcioł" wszedł na ekrany kin, przebojem zdobył spragnioną rozrywki publiczność. Krytycy, nie bacząc na sukces kasowy, byli bardziej powściągliwi w zachwytach, narzekając na brak konsekwencji stylistycznej i niezbyt wyszukany dowcip, przyznawali jednak, że całość robi dobre wrażenie dzięki mocnemu osadzeniu w polskich realiach z lekka tylko skarykaturowanych, świetnemu aktorstwu i wartkiemu rytmowi.
Scenariusz napisał znany felietonista Krzysztof Teodor Toeplitz i znany wówczas głównie jako twórca popularnych programów rozrywkowych Jerzy Gruza, który tym filmem zadebiutował na dużym ekranie. Osią akcji są perypetie przeciętnego mężczyzny, pantoflarza z natury, który na kilka dni zostaje słomianym wdowcem i - zazdroszcząc kolegom ich podbojów erotycznych - postanawia spróbować romansu z jakąś atrakcyjną kobietą. Ale marzenia o wolności nie idą w parze z przygotowaniem praktycznym. Panie są wprawdzie wyzwolone i chętne, ale to - jak się niebawem okazuje - nie wystarczy.

Stefan Waldek pracuje w "Supersamie", gdzie reklamuje towary, informuje o nowościach, doradza. Jego żona Miśka odnosi sukcesy w strzelectwie, często wyjeżdża na zawody. Ich dziesięcioletni synek Paweł, dziecko nad wyraz poważne, nawet nieco przemądrzałe, uważnie obserwuje świat dorosłych. Pasją Stefana Waldka jest zbieranie płyt z nagranymi głosami ptaków i kiedy żona wyjeżdża, on godzinami słucha ptasich treli. Swoimi zainteresowaniami próbował podzielić się z kolegami z pracy, ale oni mają go za dziwaka, wręcz zboczeńca. A wszystko dlatego, że jak dotąd Stefan nie zdobył się na najmniejszy nawet flircik. Słowa kolegów wzbudzają w nim w końcu pewien niepokój i kolejne dni bez żony postanawia spędzić zupełnie inaczej.
Niczego nie podejrzewająca połowica przed wyjazdem oznajmia mężowi i synowi: "Będziecie sami przez trzy dni. Nie chciałabym, żeby przez ten czas nasz dom uległ dezorganizacji, jak niestety zdarzyło się podczas eliminacji do mistrzostw krajowych. W tym celu opracowałam regulamin, który powinien wisieć tu na ścianie". Regulamin zawisa na ścianie, Mika wyjeżdża, a Stefan rusza "w Polskę". Na początek umawia się z koleżanką z pracy, Ireną, ale ta nie traktuje go poważnie i po krótkiej randce ze Stefanem udaje się na nocne szaleństwa z dyrektorem "Supersamu". Rozczarowany Stefan zaczepia na ulicy nieznajomą dziewczynę, ale tym razem jego zaloty udaremnia teść. Nazajutrz przez sklepem czeka na Stefana niejaki Zdzicho, brat Ireny, gotów pobić niedoszłego amanta siostry. Stefan zapewnia go, że dziewczyna spędziła noc w towarzystwie dyrektora i pośpiesznie schodzi Zdzichowi z oczu, asekurowany przez swego rosłego kolegę Ździebkę. Obaj spotykają piękną panią mecenasową, obiekt westchnień Stefana, ale dama wyraźnie woli atletycznego Ździebkę niż obdarzonego skromną posturą Stefana. Ponieważ do powrotu żony jest coraz mniej czasu, wielbiciel ptaków pośpiesznie podejmuje kolejną próbę podboju. Zaprasza na kolację inną koleżankę, uczącą się jeszcze w technikum gastronomicznym. Dziewczyna na lekcjach skosztowała przez pomyłkę alkoholu metylowego i w domu Stefana nagle traci przytomność. Wiele pań, które poznał przedstawiając się jako człowiek wolny, zjawia się niespodziewanie w jego mieszkaniu - już po powrocie żony. Ta jednak rozprawia się z nim w sposób godny mistrzyni w strzelaniu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1971
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za scenografię
2024.06.06 02:21:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.