Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Eugeniusz Poreda

Eugeniusz Poreda
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 
zwiń

  • 1905. 09. 13
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1964
    Odznaczenie
    Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1972. 06. 17
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera 32B-1-21)

Aktor, reżyser teatralny, scenograf, dyrektor teatru. W latach 1923-24 należał do Instytutu Reduty. Do 1939 występował m. in. w Płocku, Warszawie i Katowicach, zajmował się także reżyserią i scenografią. W 1939 brał udział w obronie Warszawy, dostał się do niewoli, z której udało mu się uciec. W okresie okupacji był robotnikiem, następnie urzędnikiem Zarządu Miejskiego w Warszawie. Należał do AK, był komendantem organizacji "Wawer" dla obwodu Stare Miasto. Prowadził też konspiracyjną działalność świetlicowo-teatralną oraz teatrzyk kukiełkowy o repertuarze publicystyczno-satyrycznym zorganizowany przez Biuro Informacji i Propagandy Okręgu Warszawskiego AK. W latach 1945-49 sprawował funkcję dyrektora Miejskich Teatrów Dramatycznych w Warszawie, w latach 1949-51 był dyrektorem Teatrów Miejskich w Częstochowie. W następnych latach kierował Teatrem Nowym w Warszawie (1951/52), Teatrem im. Węgierki w Białymstoku (1954/55). W latach 1956-58 pracował jako inspektor do spraw teatru w MKiS. W 1960 został zaangażowany do warszawskiego Teatru Współczesnego i pozostał w tym zespole do końca życia, ale występował rzadko (chorował na serce). Był niezwykle zasłużony dla odbudowy życia teatralnego Warszawy po wojnie.

Brat śpiewaka Kazimierza Poredy.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.06.18 02:16:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.