Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BLOK

2012
Paulina Ziółkowska

Codzienne życie w bloku - identyczne mieszkania, różni lokatorzy, wykonujący jednak identyczne , zwyczajne czynności. Nad blokiem przepływają obłoki, przelatujący samolot rzuca ogromny cień. W jednym z okien pojawia się kot. Po chwili czarne pupile zajmują już niemal wszystkie parapety. W jednym z mieszkań kobieta bierze prysznic, inne opuścili już lokatorzy. Mieszkania są podobne, ale znacząco różnią się wystrojem. Ludzie żyją w nich bliską siebie - słyszą wydobywające się z nich odgłosy, zapewne wiedzą o sobie bardzo wiele, co zobrazowane zostało przy pomocy metaforycznego skrótu: obrazu oka w każdym w okien. Blok nagle zaczyna poruszać się i odchodzi. W jego miejsca pojawia się kamienice, ale blok znów powraca, aż w końcu i on ulega destrukcji.

Blok jako przestrzeń metaforyczna i motyw wizualny kilkakrotnie pojawiał się w historii polskiego filmu animowanego, szczególnie w latach 80. Surrealistyczny i enigmatyczny wątek wędrującego i zanurzającego się w wodzie budynku wykorzystał Daniel Szczechura w Fatamorganach. Blokowisko jako przestrzeń zdarzeń pojawiło się również w filmach Hieronima Neumanna - w 5/4 i Bloku. W drugim z nich blok to przestrzeń tętniąca życiem, na które składa się seria epizodów ważnych dla ich uczestników, ale ginących w natłoku kolejnych zdarzeń. Oglądamy w nim "całą, duchową i materialną nędzę PRL-u, z jego ciasnotą, prowizorkami, niedoróbkami, tandetą i miejską siermiężnością tamtego czasu. A także niegodziwością i ludzkimi słabościami, choćby w postaci walki o kurczaka, podrzucania śmieci pod drzwi niewidomego sąsiada, podglądania przez dziurkę od klucza." (I. Hałgas, culture.pl). Tytuł filmu Pauliny Ziółkowskiej odsyła do wymienionych obrazów. Choć istnieją pomiędzy nimi związki znaczeniowe, to tonacja etiudy jest zdecydowanie bardziej pogodna. Autorka wprowadza bowiem do niej żart, który przenika strukturę tego krótkiego opowiadania - wygrywa dwuznaczność tytułu. Blok jest więc zarówno zbiorem kartek, na którym pojawiają się kolejne rysunki, z którego można wyrwać strony i który ostatecznie można podrzeć, a jednocześnie budynkiem, w którym przemijają pochłonięci codziennością mieszkańcy.

Katarzyna Mąka-Malatyńska
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.