Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Józef Galewski

Józef Galewski

 
zwiń

 • 1882. 03. 10
  Data urodzenia
  Warszawa; podawana jest także inna data urodzenia: 16.03.1882
 • 1952
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1966. 10. 02
  Data śmierci
  Skolimów k. Warszawy

Scenograf teatralny i filmowy. W latach 1897-1904 był uczniem w dekoratorni WTR w Warszawie. Od 1898 uczył się w wieczorowej szkole rysunku i perspektywy przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, od 1901 w Szkole Rysunkowej, później uczęszczał na wieczorowe kursy architektury przy Instytucie Politechnicznym. Pierwszą własną dekorację teatralną wykonał w 1905 i odtąd rozpoczął samodzielną pracę na warszawskich scenach. Do 1939 był scenografem i dekoratorem niemal wszystkich działających w Warszawie teatrów dramatycznych, a także rewii i kabaretów. W czasie okupacji był w stolicy dekoratorem w teatrach jawnych. Po wojnie, do roku 1956 współpracował z teatrami w Łodzi. Po 1958 zamieszkał w Schronisku Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Był jednym z pierwszych scenografów filmu polskiego, z którym współpracował przy realizowaniu ponad 80 obrazów już od 1907. Wydał wspomnienia "Warszawa zapamiętana" (1961), napisał także obszerne pamiętniki, obejmujące jego wspomnienia teatralne i filmowe od 1907 (nieopublikowane; maszynopis w posiadaniu IS PAN w Warszawie). Był reprezentantem tradycyjnej, realistycznej scenografii, był artystą malarzem i rzemieślnikiem w najlepszym tego słowa znaczeniu, "w swoim stylu mistrzem nad mistrze" (słowa J. Jurandota). Odznaczał się doskonałą pamięcią wzrokową, co po latach pozwalało mu malować z pamięci duże fragmenty dawnej Warszawy.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.01.14 00:50:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency