IRENA DO DOMU!
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1955
- Premiera:1955. 11. 26
- Gatunek:Komedia, Film obyczajowy
- Czarno-biały, 2950 m, 90 min
Lokacje: Warszawa (ul. Sierpecka, Las Bielański, ul. Krakowskie Przedmieście w rejonie kościoła Świętego Krzyża).
Jedna z bardziej udanych komedii schyłkowego socrealizmu. Tendencyjność filmu została tu złagodzona przez nierzadkie chwile autentycznego komizmu i dobrą grę lubianych aktorów z Adolfem Dymszą, Lidią Wysocką i Ludwikiem Sempolińskim na czele.
Głównym bohaterem filmu jest małżeństwo Majewskich. Mąż - Zygmunt jest majstrem w jednej z warszawskich fabryk i przy okazji przeciwnikiem pracy zawodowej kobiet, co nijak się ma do stalinowskich haseł: "Kobiety na traktory". Jego żona Irena, znając poglądy małżonka, ukrywa chęć nauki jakiegoś zawodu. Przypadek stwarza okazję. Irena dowiaduje się o kursach dla kierowców i zaczyna na nie uczęszczać. By mąż niczego się nie domyślił, po mistrzowsku organizuje sobie dzień. Rano odprowadza syna do przedszkola i biegnie na kurs. Wracając przynosi obiad ze stołówki i gdy pan Zygmunt po pracy zmęczony zasiada do stołu, nie jest w stanie niczego się domyślić. Tymczasem Irena robi duże postępy w nauce nowego fachu. Kończy kurs z najlepszym wynikiem i chce podjąć pracę. Wówczas zadowolony małżonek oświadcza jej, że właśnie skończył montaż maszyny, nad którym ostatnio tak intensywnie pracował i następnego dnia ma zamiar wyjechać na rodzinny urlop. Kiedy tajemnica się wydaje, pan Majewski stara się żonę odszukać i przywołać do porządku. W szaleńczym pościgu uczestniczy także pewien dyrektor, śpieszący do Urzędu Stanu Cywilnego na spotkanie z narzeczoną, któremu pani Irena zabrała przypadkiem teczkę z dokumentami . . .
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Asystent reżysera
- Scenariusz
- Zdjęciaplenerowe
- Operator II
- Asystent operatora obrazu
- Oświetleniemistrz
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Zastawki
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Słowa piosenek
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- Kierownictwo artystyczne
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo zdjęćAleksander KoehlerRyszard Salamon
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskaIrena MajewskaZygmunt MajewskiMichał KilińskiJanek, synek MajewskichNowakowa, sąsiadka MajewskichKotowski, sąsiad Majewskich, referent w Urzędzie Stanu CywilnegoKwiatkowskaMieczysław, kierownik w Przedsiębiorstwie TransportowymKrystyna, narzeczona WładkaWładekmanikiurzystka w zakładzie fryzjerskim, sąsiadka MajewskichtaksówkarkaBanasikKazimierz, sąsiad pomagający Irenie w nauceekspedient w sklepie z zabawkamipiosenkarkaprzedszkolankasąsiadka Majewskichkierownik w Zakładach Urządzeń MechanicznychOlech, sąsiad Majewskichinstruktor jazdy; nie występuje w napisachmężczyzna na pikniku; nie występuje w napisachfryzjer, nie występuje w napisachfryzjer Zygmunt; nie występuje w napisachmężczyna obsługujący karuzelę; nie występuje w napisachrobotnik w warsztacie Przedsiębiorstwa Transportowego, nie występuje w napisachmilicjant wypisujący mandat Majewskiemu i Mieczysławowi; nie występuje w napisachkobieta w kawiarni na pikniku na Bielanach wskazująca Kotowskiemu blondynków; nie występuje w napisachmąż Marysi Lewandowskiej, znajomej Krystyny; nie występuje w napisach