PRZYGODA NA MARIENSZTACIE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1953
- Premiera:1954. 01. 25
- Gatunek:Komedia, Film obyczajowy
- Barwny (pierwszy polski film barwny), 3000 m, 93 min
Lokacje: Warszawa (Mariensztat, kamienica Johna z ruchomymi schodami przy Placu Zamkowym, ul. Nowy Świat, Place Bankowy i Konstytucji, Centralny Dom Towarowy przy ul Brackiej, Pałac Mostowskich, Park Dolina Szwajcarska przy ul. Chopina, Pomnik Braterstwa Broni na Placu Wileńskim, Most Śląsko - Dąbrowski).
Pierwszy pełnometrażowy, kolorowy film polski. Komedia obyczajowa o życiu i pracy odbudowujących stolicę murarzy. Hanka Ruczajówna przyjeżdża z wycieczką do Warszawy. Zakochuje się w stolicy i murarzu Janku, z którym spędza wieczór podczas zabawy na Mariensztacie. Wraca do rodzinnej wsi, lecz bardzo tęskni i powtórnie przyjeżdża do Warszawy. Podejmuje naukę i pracę. Spotyka przypadkowo Janka, przodownika pracy, który przyjmuje ją do swojej "trójki murarskiej". Niechęć do kobiet majstra Ciepielewskiego powoduje, ze dochodzi do konfliktu między młodymi. Hanka przenosi się na inną budowę i z koleżankami - murarkami rzuca wyzwanie brygadom męskim. Trwa ożywiony ruch współzawodnictwa pracy, a młodzi, po wielu perypetiach, godzą się i rozpoczynają wspólne nowe życie.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Asystent reżysera
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazuA Chmielewski
- Zdjęcia specjalnekombinowanekombinowanekombinowane
- Oświetlenie
- LaboratoriumDefa - Studio Filmów Fabularnych (Berlin)
- Scenografia
- Asystent scenografa
- Muzyka
- Wykonanie muzykiorkiestra
- Dyrygent
- Dźwięk
- Asystent operatora dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaFiodor Firsowoperatorska ds. zdjęć barwnych
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Kierownictwo zdjęć
- Produkcja
- Obsada aktorskaHanka RuczajównaJanek Szarlińskimajster Leon Ciepielewskihydraulik Władysław Dobrzyniecmurarka BasiaKatarzyna, żona majstra Ciepielewskiegokobieta w Złocieniudyrektor naczelna przedsiębiorstwamajster Aniela Rębaczowamurarka Zosia Boneckamurarka Natalkadozorca budowyprzedstawiciel stołecznej Rady Narodowejprzewodnik po Warszawiemurarz, kolega JankaWarszawiakmurarz Stefan Wachowiakmurarz Wacław Osicainżyniermurarz, kolega JankaBronek, członek zespołu pieśni i tańca ze Złocieńcahydraulik OlekHenryk Tokarski, sekretarz POPWarszawiakministerdyrektor zjednoczeniaczłonek zespołu pieśni i tańca ze Złocieńca; nie występuje w napisachczłonek zespołu pieśni i tańca ze Złocieńca; nie występuje w napisachharmonista; nie występuje w napisachmurarka; nie występuje w napisachreferent; nie występuje w napisachWarszawiak; nie występuje w napisach