DOM NA PUSTKOWIU
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1949
- Premiera:1950. 03. 27
- Gatunek:Film psychologiczny
- Czarno-biały, 2508 m, 82 min
Dramat psychologiczny; pojawienie się zbiegłego więźnia hitlerowskiego zderza życie dwóch samotnych kobiet, mieszkających w domu na pustkowiu, z wojenną rzeczywistością. Młoda dziewczyna, Basia i jej ciotka, Kazia, żyją w oddalonym od wojennych szlaków domu, gdzieś pod Warszawą. Ich spokój burzy pojawienie się Huberta, inżyniera związanego z lewicowym ruchem oporu, który ma się tu przez pewien czas ukrywać. Przyjęty zostaje z obawą, niechęcią, a nawet pewną wrogością. Powoli rodzi się miłość między nim a dziewczyną. Basia i ciotka wciągnięte zostają do pracy konspiracyjnej. Kiedy w Warszawie wybucha powstanie, Hubert przenosi się wraz z małą fabryczką amunicji na Starówkę . . . Po wojnie Warszawa się odbudowuje, a synek Basi i Huberta chodzi do przedszkola . . .
UWAGA!!!: Wersja ekranowa odbiega znacznie od wersji pierwszej, ale przede wszystkim od propozycji scenariuszowej. Film miał być - jak pisano - kameralną opowieścią miłosną osadzoną na lekko tylko naszkicowanym tle ostatnich lat wojny, opowieścią zakończoną śmiercią Huberta podczas powstania i chrztem jego syna w dniu wyzwolenia. Dokonywane kolejno zmiany osłabiły liryczny i tragiczny wątek miłosny, wzmacniały natomiast upolitycznioną motywację głównego bohatera.
Po raz pierwszy film zaprezentowano w Wenecji w sierpniu 1949, następnie (po zmianach) na zjeździe filmowców w Wiśle. Wersja ekranowa jest trzecią wersją filmu.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Asystent reżysera
- Pomoc reżyserskaAnna Rembacz
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Kierownictwo zdjęć
- Operator kamery
- Asystent operatora obrazu
- Oświetlenie
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Muzyka
- Wykonanie muzyki
- Dyrygent
- Dźwięk
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorskaw napisach imię: Irena
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Produkcja
- Obsada aktorskaBasiaciotka KaziaStefan "Hubert" KlonowiczHanka, koleżanka BasinauczycielkaJurek, narzeczony HankiWicektowarzysz Janmężczyzna podwożący Klonowiczalekarz, wuj Hubertabileter na stacjikolejarzwęglarzekspedienttowarzysz; nie występuje w napisachnie występuje w napisach; informacja za "Almanachem Sceny Polskiej 1984/85"
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
DOM NA PUSTKOWIU | |
Opowiadanie | |
Autor | Jarosław Iwaszkiewicz |
Nagrodyschowaj
- 1950Nagroda Państwowa
III stopnia - 1950Nagroda Państwowa
III stopnia