Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Kazimierz Opaliński

Kazimierz Opaliński - galeria

 
zwiń

 • 1890. 02. 22
  Data urodzenia
  Przemyśl
 • 1959
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1964
  Nagroda
  I Nagroda za rolę Łuki w "Na dnie" w Teatrze Narodowym w Warszawie na III Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Katowicach
 • 1969
  Nagroda
  Ministerstwa Kultury i Sztuki, indywidualna I stopnia
 • 1969
  Nagroda
  Ministra Kultury i Sztuki I stopnia
 • 1971
  Nagroda
  Nagroda stołecznej Rady Narodowej za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury
 • 1979. 06. 06
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (grób 58)

Aktor, reżyser teatralny, kierownik artystyczny i dyrektor teatru. Początkowo pracował w Przemyślu jako drukarz, występował też w zespołach amatorskich. W teatrze zawodowym debiutował w 1912. Podczas I wojny światowej dostał się do niewoli rosyjskiej, jako jeniec brał udział w obozowym życiu artystycznym. Po powrocie do Polski występował m. in. w Przemyślu, Lwowie, Sosnowcu, Katowicach, Grudziądzu, Toruniu, Grodnie, Łodzi, Warszawie (1933-36) i Krakowie (1936-39, Teatr im. Słowackiego). Zajmował się również reżyserią. Podczas okupacji pracował jako urzędnik w magistracie. W latach 1945-50 ponownie występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, w latach 1951-52 w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Od 1953 grał w Teatrze Narodowym w Warszawie, w latach 1957-63 w warszawskim Teatrze Współczesnym. Od 1963 do końca życia był ponownie w zespole Teatru Narodowego. Po raz ostatni wystąpił na scenie 15.02.1976. W filmie występował od 1936. Grał też w Teatrze TV, występował w audycjach radiowych, m. in. jako popularny dziadek Mateusz w radiowej powieści "W Jezioranach". Wystąpił też w kilku filmach dokumentalnych. Był członkiem zasłużonym SPATiF-ZASP.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1973
  Praga (Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny "Złota Praga") nagroda za kreację aktorską
 • 1967
  Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
  w kategorii najwybitniejszych kreacji aktorskich; za rok 1966

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.04.12 01:02:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.