CZŁOWIEK NA TORZE
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1956
- Premiera:1957. 01. 17
- Gatunek:Film psychologiczny
- Czarno-biały, 2437 m, 80 min
Lokacje: Warszawa (Dworzec Wschodni), dworce kolejowe: Wrocław Główny, Łódź Chojny, Zduńska Wola (stacja PKP Zduńska Wola Karsznice, wiadukt kolejowy na skrzyżowaniu linii kolejowych: Łódź -Kalisz oraz Magistrali Węglowej), Ostrowiec Świętokrzyski (stara parowozownia).
Dramat psychologiczny. Historia doświadczonego maszynisty, usuniętego z pracy pod urojonym zarzutem sabotowania nowych metod pracy. Twórcy rewidują charakterystyczny dla początku lat pięćdziesiątych schematyczny stosunek do racjonalizatorstwa i współzawodnictwa pracy.
Komisja ma zbadać przyczyny tragicznego wypadku: pod koła pociągu dostał się stary maszynista Orzechowski. Najpierw zeznaje zawiadowca stacji, Tuszka - człowiek bezwzględny, który starał się wprowadzić nowe metody pracy i drastyczną oszczędność paliwa. Orzechowski nie chciał się temu podporządkować. W końcu zawiadowca zwolnił Orzechowskiego z pracy, teraz zaś sugeruje, że stary przedwojenny maszynista był wrogiem i sabotażystą. Zgasił światło w semaforze, bo chciał wykoleić pociąg... Zeznania młodego Zapory, który prowadził ów pociąg, a uprzednio był pomocnikiem Orzechowskiego, zaprzeczają temu. Orzechowski był bardzo wymagającym, trudnym we współżyciu, ale świetnym fachowcem i uczciwym człowiekiem... Wreszcie okazuje się, że światło zgasło, ponieważ dróżnik Sałata -pijak i krętacz - nie nalał nafty do jednej z lamp. Orzechowski, który to zauważył, a wiedział, że na torze trwają roboty, nie widząc innego wyjścia rzucił się pod koła, by ratować załogę i pasażerów.
Fragment filmupokaż
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Oświetlenie
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Kierownictwo budowy dekoracji
- Atelier
- Kostiumy
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Fotosy
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo zdjęć
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskamaszynista Władysław Orzechowskizawiadowca Tuszkadróżnik Witold Sałatamechanik Stanisław Zaporapalacz Marek NowakKonarski, członek komisjitowarzysz Karaś, przedstawiciel KW w komisjiWarda, członek komisjisekretarz partii w parowozownikolejarzkolejarz Franek, przyjaciel OrzechowskiegoZofia Sałata, żona dróżnika; w napisach imię: Alinażona maszynisty OrzechowskiegoJankowski, pomocnik Orzechowskiegomechanik Krokus, uczestnik zebraniapasażerka pociągu; nie występuje w napisachkolejarz, przysypiający uczestnik zebrania; nie występuje w napisachkonduktor goniący Zaporę; nie występuje w napisachlekarz na stacji; nie występuje w napisachkonduktor; nie występuje w napisachpasażer pociągu; nie występuje w napisachmężczyzna ubijający interes na peronie; nie występuje w napisach
Pierwowzoryschowaj
Pierwowzór | |
TAJEMNICA MASZYNISTY ORZECHOWSKIEGO | |
Opowiadanie | |
Autor | Jerzy Stefan Stawiński |
Nagrodyschowaj
- 1957Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda "Kryształowy Glob" za reżyserię
- 1958Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
za rok 1957; wręczona 17 marca 1958