Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOONLIGHTING

  • Tytuł polski: FUCHA
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    1982
  • Język:
    angielski
  • Barwny, 93 min

    Lokacje: Warszawa (budynek Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej 74).

W grudniu 1981 r. czwórka Polaków: Kudaj, Wolski, Banaszak i Nowak przybywa do Anglii, aby wykonać "na czarno" pewną pracę: mają wyremontować elegancki dom w Kensington, należący zresztą do ich bogatego rodaka, mieszkającego od dawna w Wielkiej Brytanii. Za miesiąc pracy otrzymają zapłatę równą rocznym dochodom w Polsce. Mężczyźni zamieszkują w remontowanym domu, robią zakupy w pobliskim supermarkecie, zachwycając się obfitością i różnorodnością oferowanych produktów i praktycznie całe dnie spędzają na pracy. Tylko jeden z nich, Nowak, mówi po angielsku i tylko do niego dociera wiadomość o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Po krótkim wahaniu Nowak, odpowiedzialny za wykonanie pracy w terminie, postanawia zataić przed swymi kolegami prawdę o wydarzeniach w kraju, by nie wpadli w panikę, nie zaprzestali pracy i nie zechcieli wrócić przed terminem do domów. Ale świadomość, że ich oszukuje, ciąży mu coraz bardziej. Psują się jego stosunki z pozostałą trójką. Co gorsza, po serii różnych kłopotów przy remoncie, zaczyna im brakować pieniędzy. Nowak parę razy dopuszcza się kradzieży w sklepie, by mieli co jeść. Na pracy upływają im święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Dopiero 5 stycznia 1982 r., gdy praca jest skończona i wszyscy jadą na lotnisko, Nowak decyduje się powiedzieć im, że w Polsce trwa stan wojenny.
Jerzy Skolimowski od dawna chciał nakręcić film o wyobcowaniu Polaków za granicą, wyobcowaniu tym większym, gdy nie zna się języka danego kraju. Scenariusz filmu powstał w ciągu zaledwie trzech tygodni, między końcem grudnia i 22 stycznia 1982 r., zdjęcia rozpoczęto 12 lutego. Kręcono je w prywatnym domu reżysera w Kensington, kupionym kilka miesięcy wcześniej i w rzeczywistości też wyremontowanym przez 4-osobową polską ekipę budowlaną. Skolimowski bardzo cieszył się z udziału Jeremy'ego Ironsa grającego Nowaka. Znakomity aktor, bardzo wówczas popularny po roli w głośnym filmie Karela Reisza "Kochanica Francuza", podnosił prestiż filmu. Związany jednak wcześniejszymi zobowiązaniami przyjął propozycję Skolimowskiego pod warunkiem, że zdjęcia zostaną zakończone nie później niż na początku marca. Reżyser i reszta ekipy filmowej pracowali więc równie intensywnie, jak ukazani w filmie Polacy. Trzech pozostałych mężczyzn znalazł Skolimowski niemal przypadkowo. Lipiński i Stanislav przebywali już w Anglii od pewnego czasu, Haczkiewicz przyjechał tam z wycieczką 8 grudnia 1981 r. i nie zdążył wrócić do kraju. Reżyser pomógł im znaleźć mieszkania, a Haczkiewicz mieszkał nawet przez pewien czas w jego domu w Kensington. Jego odczucia i refleksje wykorzystał Skolimowski pisząc scenariusz "Fuchy". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1982
    Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury za scenariusz
2024.06.06 02:55:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.